| Etc_Niky_1998 a întrebat:

Am si eu o mare intrebare.Sunt clasa a 8 si o sa trebuiasca sa dau la un liceu, dar nu pot sa ma hotarasc.Sa ma duc la mate-info apoi la politehnica ( inginer sau mecanic auto ) sau la filologie apoi la limbi staine ( translator ). Unii spun ca la mate-info faci mai multi bani, iar ca limbile straine sunt foarte importante in viata.Voi ce ati alege?
Iar la stiince sociale ce studiez si apoi cu ce pot continua la facultate, care sa aiba cat de cat corespondenta.Rog raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Mergi la mate-info sau la stiintele naturii, limbi straine o sa inveti si acolo si dupa liceu poti da la orice facultate, pe cand daca mergi la filo e mai greu sa dai apoi la alt profil in afara de cel de filo. limbile straine sunt importante dar nu e musai sa faci o facultate pentru asta, sa stii doar limbile straine, ca nu faci mare lucru nici chiar ca traducator. daca nu te pricepi la mate si fizica sau nu-ti place si te descurci super la romana si limbi straine mergi la limbi straine, altfel mai bine alege o alta varianta. pentru a fi mecanic auto nu-ti trebuie facultate, iti ajung si 10 clase happy oricum, pana termini liceul te lamuresti tu inspre ce domeniu sa te pornesti, important este sa faci un liceu care sa-ti ofere ocazia sa mergi in orice directie ai decide la sfarsit, si ala nu este filo. mult succes!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ancutza_Anca_1989 a răspuns:

Eu as alege filologie. matematica mi se pare foarte complicata, dar acum depinde de ce iti place tie.
la stiinte sociale studiezi multa istorie si cultura civica. mai departe poti merge la drept si sa ajungi avocat, judecator, etc.