| razvandany a întrebat:

as dori sa stiu cand incep studiile la academia de politie. In special pentru cei din anul intai. Acestia incep mai tarziu studiile?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Cred ca toate detaliile le gasesti pe site-ul lor. De asemenea, te sfatuiesc sa nu pui botul la ce zic altii despre politisti si despre cei care lucreaza in justitie. Daca sunt cativa doctori care fac malpraxis, asta inseamna ca toti sunt niste jegosi sau corupti? Logic ca nu. Sunt oameni care isi fac treaba, si oameni care nu si-o fac cum trebuie, ca peste tot de altfel. Important este sa faci tot ce iti sta in putere sa faci bine, fara a te gandi la interesele personale pentru ca pana la urma, politia actioneaza pentru protectia cetatenilor (nu pentru anumite categorii politice). Si eu am ales o cariera in justitie si nu am multe regrete. Succes!

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu o să o numesc academia de corupție. Și nu te sfătuiesc să mergi acolo pentru că vei ajunge din om ne-om.

| razvandany explică (pentru anonimg):

Depinde de mine ce fel persoana devin. Daca tu ai avea un prieten sau o ruda acolo, nu cred ca l-ai numi corupt. Nu toti oamenii sunt la fel. Multumesc pentru raspuns

| anonimg a răspuns (pentru razvandany):

Ca imi este frate, sora, mama sau tata, daca a facut fapte vrednice de astfel de lucruri, nu l-as considera altfel. Nu-l voi numi astfel, pentru ca pana la urma este viata lui si face ce vrea cu ea (chiar si cu a altora).
Sa stii ca multi tineri cuminti au ajuns pe astfel de taramuri. dar in timp caracterele lor s-au stricat -fie de voie, fie ne nevoie, siliti fiind de mai marii lor sa inchida ochii. Eu am cunoscut 2 mari sefi de politie corupti. Unul dintre ei chiar mi-a cerut sa le dau bani infractorilor (1 milion vechi) care mi-au furat bunurile.
Lucruri urate se fac si la evidenta populatiei (am vazut pe Youtube), unde politistii sunt pe mana cu traficantii de carne vie. Ei schimba buletinele minorelor pentru ca acestea sa poata trece granita cu "prietenii" lor. Apoi le convinge sa se prostitueze sau le sileste, dupa caz.
Tu crezi ca degeaba este recunoscuta tara noastra la nivel mondial in privinta coruptiei? Pai daca seful dna-ului a fost arestat pentru coruptie, nu-mi nu vreau sa-mi imaginez cata coruptie colcaie printre clasele mai de jos ale justitiei. Procurori si judecatori -si ei corupti in fel si chip.
Cazul lui Dinca de la Caracal nu a scos la iveala nici macar 1/% din politistii implicati. Daca te duci la acaemia de politie, vei fi obligat sa inchizi ochii atunci cand vezi o astfel de nelegiuire, sau colegii si sefii tai ti vor inchide ei sau iti vor distruge casnicia. Ce vei alege?
Deci sfatul meu este sa-ti alegi o alta de meserie care sa nu aiba de-a face cu justitia. Nu te baga in mijlocul acestor nelegiuiti, pentru ca sa nu pieri si tu impreuna cu ei atunci cand Dumnezeu ii va pedepsi. Pentru ca raul nu va dainui vesnic. Cel ce ascunde un lucru rau este vinovat inaintea lui Dumnezeu ca si acela care il face.