| anonim_4396 a întrebat:

Aş vrea să ştiu când sunt înscrierile la facultatea de medicină din Timiş şi din ce ar trebui să mă pregătesc. Am nevoie şi de chimie? De care? Anorganică sau organică? Victor Babeşe facultate de farmacie şi medicină sau doar de farmacie? Aveți nişte subiecte de anii trecuți de la examen?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Pentru anul universitar urmator universitatea va anunta perioada de inscriere pe site-ul propriu
2. In legatura cu chimia, depinde la care dintre facultatile din cadrul universitatii vei candida si pentru care dintre specializari candidezi---descarca TEMATICA si BIBLIOGRAFIA din link-ul :http://www.umft.ro/admitere-2016_434
3.Universitatea "Victor Babes" integreaza facultatea de medicina generala, medicina dentara si facultatea de farmacie
4. Cauta subiectele din anii trecuti pe internet--- vezi cele din 2012:http://documents. tips/documents/subiecte-admitere-medicina-generala-umf-victor-babes-timisoara-2012.html

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea:
Medicamentele si tratamentele, in majoritate sunt compusi chimicali.
Ca medic (sau farmacist) trebuie sa stii care substanta cu care altele sun compatibile si cu care nu!
In caz contrar, risti sa scrii /eliberezi o reteta incompatibila, sau chiar letala.