| MoSu0980 a întrebat:

Cine stie care sunt probele de la liceul militar.
Dau funda!

1 răspuns:
| PanaceuUniversal a răspuns:

- testare psihologica (teste de inteligenta si chestionare de personalitate)
- testarea aptitudinilor fizice (parcurgerea unui traseu utilitar-aplicativ si alergare de rezistenta)
- interviu final de orientare si evaluare prin care se urmareste motivatia pentru cariera militara, coerenta si claritatea exprimarii.

Pentru admiterea în colegiul militar liceal se sustine mai intai o probă de concurs eliminatorie(ADMIS/ RESPINS), sub forma unui test grilă, la limba si literatura română si matematică. Media finală de admitere se stabileste conform metodologiei Ministerului Educatiei Nationale.

http://www.mapn.ro/recrutare/elevi.php