| Chiriac_Robert_2000 a întrebat:

Salut, TPU. Cum imi pot da seama mai repede cum sa aflu auxiliarele verbelor la lb. franceza. PS: lectia: le passe composse

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

E foarte usor, majoritatea verbelor se conjuga cu avoir dar sunt cateva exemple, verbe de miscare care se conjuga cu etre.
http://limba-franceza-gramatica.blogspot.ro/......iarul.html ai aici lista celor care se conjuga cu etre. Mai sunt si cazuri cand aceste verbe se conjuga cu avoir, dar asta ar trebui sa va explice profa.
O zi frumoasa! :)