| Supremejordannike2004 a întrebat:

Cum se numeste energia in care se folosește doar magnetul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Magnetul are FORTA MAGNETICA, nu energie magnetica.
Forta magnetului se poate folosi pentru generare de energie (de exemplu energie electrica).

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În care se folosește doar magnetul ca să ce?

| Mosotti a răspuns:

Intrebarea e aiurea pusa.
Sau mai bine zis cum se numeste energia pe care o exercita magnetul vrei sa zici. Eu zic ca se numeste energie magnetica.
Oricum mai interesant e mecanismul, cum atrage, si mai int este gravitatia ce mecanism are, dar asta nu se cunoaste.

Ori poate vrei sa zici ce energie este produsa folosind doar magnetul? Si tot asa energia magnetica e produsa doar de magnet.
Deci in producerea energiei magnetice se foloseste doar magnetul, presupui unul permanent, ca electromagnetul deja foloseste curent, deci nu e doar magnetul care oricum in absenta curentului electromagnetu nu e de fapt magnet.

| PainTech a răspuns:

Energie magnetica?

| Reghqen a răspuns:

Se numește energie magnetică, mai multe informații găsești pe net despre acest argument happy