| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut TPU, Există Bioxid de carbon și Dioxid de carbon? Sunt același lucru? Că eu nu mai înțeleg nimic.

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sunt același lucru, doar că unii zic "dioxid", alții "bioxid". Vezi: https://succesulpe.wordpress.com/......de-carbon/

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Di sau bi sunt sinonime pentru 2
CO2 inseamna ca are doua molecule de oxigen deci e bi sau di
CO e monoxid de carbon
insa daca ai dubii, poti sa spui ca Leana lu' Ceasca: codoihee hee

| mi25 a răspuns:

Romana, fiind o limba latina, a preluat prefixul latin "bi" in loc de prefixul grecesc "di". In stiinta, unde datele exacte vin de la greci, se mai folosesc denumirile venite de la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune dicarbonat sau bicarbonat? Evident ambele sunt acelasi lucru ca nu e mono

| Ka0ru a răspuns:

"Bioxidul" e "Dioxid" pocit.