| MihaiBM a întrebat:

Imi puteti spune cine a descoperit Polul Nord?

Răspuns Câştigător
| BeatriceNagy a răspuns:

Exploratorul Robert Edwin Peary este considerat a fi primul om care a ajuns la Polul Nord, în aprilie 1909, împreună cu asistentul lui și cu patru eschimoși. Polul nord geografic este situat la circa 1.600 km de polul nord magnetic, care în prezent se află în insula Bathurst din Canada. Până în anul 1900, Peary încheiase explorarea Groenlandei, descoperind și capul ei cel mai nordic, căruia i-a dat numele de Morris Jesup (83° 40' latitudine nordică).
După mai multe încercări nereușite, având ca însoțitori un negru și patru eschimoși atinge Polul Nord la 6 aprilie 1909. Cinci zile înainte de comunicarea izbânzii sale, medicul american Frederik A. Cook anunțase că el a ajuns la Polul Nord încă din aprilie 1908, dar ulterior s-a dovedit a fi un impostor.

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Americanul Robert Edwin Peary in 1909.

| Ibrahimovic a răspuns:

Americanul Robert Edwin Peary este considerat primul om care a ajuns la Polul Nord. Asta se intampla in anul 1909.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Polul_Nord

Salut!