| mennenspeed a întrebat:

Maine dau test la engleza din verbele la infinitiv si nu prea le-am inteles. Cine imi poate explica cand se pune "to" sau verbele + ed? Este ceva smecherie? sunt verbe care la care se pun doar "to"? multumesc! funda!

1 răspuns:
| becky51 a răspuns:

Salut! 'TO' se pune tot timpul cand verbul e la infinitiv (to learn/to write)! E acelasi lucru cu 'A' din romana (a invata/a scrie)! Odata ce ai ed la sfarsitul verbului nu mei e la infinitiv (e la trecut) si nu mai trebuie sa il pui pe acel 'to' in fata!