| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare referitoare la nuvela Istorica "Alexandru Lapusneanu"
Este Doamna Ruxanda sau Doamna Ruxandra? In cartea de romana scrie Doamna Ruxanda iar in culegere scrie Ruxandra.
Pe net tot asa, ba Ruxanda ba Ruxandra. Profa de la scoala zice Ruxandra, profa cu care iau ore in particular Ruxanda. WTF? Nu vreau puncte scazute pentru asa ceva.

Iar pe boierul acela, il cheama Veverita sau Veveriţă sau Veverită sau cum? Ca astia care au facut manualele si culegerile au uitat sa foloseasca diacritice

Multumesc

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Doamna Ruxanda
Veveriţă

4 răspunsuri:
| lety93 a răspuns:

Noi numai doamna/domnita Ruxanda folosim
Veveriţă

| RloveR a răspuns:

Este doamna Ruxanda.

| schmoll a răspuns:

Eu am invatat de ruxandra, nu cred ca este o greseala majora.important i sa stii carteahappy