| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva ce fel de chimie se da la bac la profilul "tehnica de calcul" (organica sau anorganica)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"
Elevii care susţin bacalaureatul la chimie pot
opta pentru programa de chimie organică sau programa de chimie anorganică şi generală
, nivel I sau
nivel II, în funcţie de filieră, profil
şi specializare/ calificare profesională
, conform tabelelor
de mai jos" :
http://www.ismb.edu.ro/documente/examene/bac/lex/Progr_bac_2013_Chimie.pdf

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Buna, termini acum profilul la care am fost si eu. Sfatul meu e sa dai la Biologie. Nu ai de ce sa risti cu chimia sau cu fizica, unde e foarte greu, (eu am incercat prima data cu fizica), cand poti da la biologie. Biologie faci doar in clasa 9 si 10 dar cu doua manuale sau un simplu memorator de 12 lei, poti invata in doua saptamani cat inveti in doi ani biologie. Am invatat 3 zile si am luat 6, 50 la biologie, iar la fizica, dupa 4 ani, nu am luat de trecere. Asculta sfatul meu te rog frumos, la BAC conteaza nota, nu materia la care ai dat.