| Joystick6208 a întrebat:

Stie cineva ce se studiaza la Chimie in clasa a 8-a?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi în pag. 7-13 ale Programei de la linkul :
http://programe.ise.ro/......VIII-a.pdf

Toate cele bune.

1 răspuns:
| blueangel99 a răspuns:

Studiezi substantele anorganice, care sunt simple(elementele din tabelul periodic) si compuse.
La substante simple vei studia cateva nemetale (oxigenul, carbonul, s-ar putea si hidrogenul, sulful, clorul - dar astea nu sunt in programa) si metale (fier, cupru, aluminiu), precum si chestii despre aliaje, coroziune etc etc.
La substante compuse vei studia oxizi, acizi, baze si saruri, atat la modul general(adica prin ce se definesc, ce caracteristici au) cat si substante cu utilizari practice.
Succes! Chimia este o materie foarte frumoasa daca o studiezi ca lumea inca de la inceput.