| HellyBoy a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si urmeaza sa ma inscriu la liceu.Am obtinut media de admitere 9, 66 si m-ar interesa niste detalii privind atmosfera generala, profesorii, colectivul etc. din Sincai si Viteazu`(Bucuresti). Multumesc!

P.S:Sincer, NU ma intereseaza parerile de genul "du-te acolo ca e mai sus in top", vreau sa stiu care este mai ok si m-ar ajuta mai mult pareri ale elevilor/fostilor elevi decat informatii din auzite.

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Hei, am trecut a10-a in Șincai la mate-info si pot spune ca e super.Profesorii nu sunt atat de exigenti precum se spune, majoritatea sunt intelegatori si de treaba(evident, mai sunt si exceptii ca in orice liceu). Este mai mult de invatat la materiile de real, unde profesorii predau foarte bine si evident au pretentii mai ridicate.La materiile de uman este ceva mai lejer, profesorii inteleg ca ai de invatat la mate, info sau fizica.Chestia este ca profesorii nu sunt delooc asa cum se aude, si eu inainte sa intru auzisem ca e puscarie si profii cer prea mult, dar nu este deloc asa, majoritatea fac glume si la ore este o atmosfera geniala.Adica la mine la mate razi incontinuu, proful face glume foarte tari, desi e batran si la prima vedere mai rigid.Eu fac cu dl Dilimot, mai este si Nicula la fel de renumit si amandoi sunt foarte buni, predau la un nivel foarte inalt si explica bine.La info depinde cu cine faci, cu profa mea faci info mult mai bine decat la vianu sau licee specializate, cealalta profa e mai ciudata, oricum cand te inscrii poti sa faci cerere de profi.
Colectivul este absolut genial, gasesti toate tipurile de oameni.O sa te adaptezi foarte repede, iti garantez, toti sunt sociabili si deschisi(dupa parerea mea este un plus, la viteazul am auzit ca nu e tocmai ok). Atmosfera e foarte ok, avem multe activitati de ziua liceului, 1 iunie si de craciun cand facem serbari cu numere de magie, cor, piese de teatru etc. Avem, zic eu, ceva mai multe proiecte, educatie juridica, medicina prin ochii liceenilor, proiecte nasa, de informatica, dar si unele pe liceu, gen trupa de teatru catharsis, corul, revista hronica.Sunt 2 mari parcuri langa(Tineretului si Carol) si invatam de dimineata, deci dupa ore poti face o plimbare in parc cu colegii.
Chiar iti recomand Șincai, eu l-am ales desi am avut medie si de licee cu media mai mare precum Vianu sau Viteazul(am avut 9.47 anul trecut), mi s-a parut liceul ideal, intruneste invatatul cu activitatile si timpul liber.Eu zic ca nu vei regreta daca alegi Șincai, daca ai intrebari poti sa-mi zici

1 răspuns:
| Annnonim12 a răspuns:

Am doi prieteni in Viteazu! E foarte bine acolo! Bun mai e si Creanga!