Întrebare recomandată | cobra221 a întrebat:

Sunt pasionat de IT, gaming, web developing, design, toate chestiile de genul. Chiar acum 3 ore sustineam evaluarea nationala la matematica. Mi-am calculat o medie de admitere, si este ~8.71. Oricum, nu intru in detalii despre asta.

Vreau sa primesc cat mai multe informatii despre cum imi pot face drumul in viata. Ma refer la urmatorul lucru: Nu prea ma pricep la chimie, fizica, toate materiile care se fac pe real. As vrea sa aleg un profil uman, stiinte sociale. Am fost informat de profesoara cu care am facut meditatii la matematica, profesoara de info, ca poti face facultatea de informatica chiar daca ai facut liceul pe un profil uman. Chestia e ca ma pasioneaza IT-ul, dar in special web developingul, ceea ce este mai mult limbaj de programare si atat, din cate stiu eu nu trebuie sa stii multa matematica, ca la C++. Tot profesoara aceasta mi-a spus si ca in liceu pe mate-info nu faci intocmai matematica care sa te ajute la informatica pe viitor.

As vrea cat mai multe informatii despre chestia asta, daca este atat de important profilul ales la liceu, pe cat este ce ai tu in cap (planuiesc sa invat in particular limbaje de programare Web, astfel nu trebuie sa imi bat capul cu o viata grea la liceu, ramanand probabil corigent la fizica, chimie, si alte materii care nu mi-au placut)

Multumesc mult pentru ajutor!

25 răspunsuri:
| Barb0Senpai a răspuns:

Salut! Stai linistit, la facultate nu conteaza ce ai facut in liceu, ci cu ce te prezinti la ei: adica CV-ul tau care ar trebui sa cuprinda olimpiade, schimburi de experienta si proiecte. Eu sunt la mate-info si nu am facut aproape deloc informatica pana in clasa a 11-a. Poti sa mergi la ce profil vrei tu si daca te pasioneaza acest domeniu poti invata acasa foarte bine, pentru ca stim cu totii ca la scoala nu o sa faci cine stie ce. Deci eu iti zic sa numai fi atat de ingrijorat, alege profilul care iti place si continua cu IT-ul ca poti ajunge departewinking

| neutrino a răspuns:

Pentru a da la o facultate este suficient sa faci un liceu oarecare, dar trebuie sa iei bacul. Daca insa doresti sa mergi la o facultate cu profil informatica ( la stat, pe locurile de la buget) trebuie sa tii seama de urmatorul lucru: aceste facultati sunt foarte grele si foarte cautate. Nici la admitere, dar nici in timpul facultatii nu poti face fata daca nu stapanesti foarte bine cel putin matematica si fizica. Aici vin numai studenti foarte bine pregatiti, in majoritatea lor sunt elevi ce provin de la liceele mari, de profil real.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si uite de asta profesorii de informatica isi pierd vremea predand pentru un salariu de 800 ron, pentru ca habar nu au cu ce se mananca programarea in industrie.

Sa o luam cu inceputul. Matematica e baza a ceea ce inseamna programare. Programarea e de fapt matematica expusa in alt limbaj. Matematica de liceu, cea de profil M1, iti ofera niste baze solide dar mai ales iti dezvolta un anume mod de gandire, un mod de gandire analitic, algoritmic, gandire pe care nu o vei putea dezvolta la un profil umanist.

Pe profesoara aia care ti a zis ca poti face facultatea de info venind de la un profil uman sa o trimiti pe ea sa faca treaba asta. Da, de intrat intri la facultate, dar ce faci cu cele 4-5 cursuri de matemtica, matematica serioasa care se face in facultate?

In loc sa te axezi pe dezvoltarea si asimilearea de noi concepte legata de IT vei pierde 1 an incercand se recuperezi notiuni de baza de matematica, notiuni care ar fi trebuit sa le acumulezi in 4 ani.
Sa zica ca matematica de liceu nu ajuta in programare e iar o mare mare greseala. Cum crede ea ca vei asimila matematica din facultate daca nu detii bazele din liceu?

Acum sa vorbim strict de programare. Programarea fie e ca e web, server side, ca programezi jocuri sau faci programare pentru mobile baza e aceeasi.

Ca sa fii un programator bun, si nu un mediocru spre slab care copie cod de pe net, il perie si se lauda ca a facut ceva ai nevoie de intelegi bazele programarii, care sunt independente de limbajul de programare.

Asa ca e total gresit sa zici ca nu ai nevoie de matematica daca imveti php si nu c++.

Sa facem o recapitulare. Inceputul in programare nu tine de limbaj, asa ca orice ai vrea tu sa faci trebuie sa incepi cu bazele si apoi vei alege un limbaj, o ramura, o specializare. Pogramarea de baza necesita matemtica, nu atat formule concrete, cat gandirea matematica... asa ca ai nevoie de mate si de un profil real.

facultatea, da, vei intra la ea, dar nu vei face fata. Cel putin 2-3 examene de mate iti vor pune mari probleme daca tu nu ai bazele

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru neutrino):

Cu exceptia ca fizica nici macar nu se face la facultatile de info, doar pe la politehnica se face fizica si acolo sunt chestii de baza daca nu alegi vreun profil de automatica pura

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Barb0Senpai):

Poate sa isi bage in fund cv ul cu tot cu schimburile de experienta si proiectele. Admiterea la facultatile de profil IT din ROmania se face pe baza de examen de admitere din... surpriza matematica.

Confunzi sitemul de educatie superior din Romania cu facultatile private din SUA.

PS. La scoala o sa faca bazele, adica fix ce are nevoi. Sa te vad eu cum ai fi invatat singur analiza matematica la profil uman.

| cobra221 explică (pentru Barb0Senpai):

Mersi. Chiar eu cunosc un prieten care e la mate-info, si nu se omoara deloc cu scoala. In schimb are tot felul de proiecte in web developing, design si toate cele. Totusi ce au scris ceilalti mai jos m-a pus putin pe ganduri, o sa ma gandesc bine.

| cobra221 explică (pentru suntserios):

Deci ar cam trebuii sa imi iau inima in dinti sa dau pe mate-info? Nu e imposibil, dar o sa imi fie greu, pana acum nu am indragit matematica, fizica si toate cele. Nu zic ca sunt chiar pamant de flori, dar nu o sa fie usor, si o sa imi petrec mare parte din timp invatand, eu imi doresc sa am timp liber la liceu, am multe chestii care vreau sa le invat pe acasa, pentru ca la scoala in Romania nu te atrag profesori cu nimic, si iti predau 500 pagini, apoi stai si invata-le.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cobra221):

Faptul ca prietenul tau face proiecte e foarte bine pentru el, iar munca individuala in programare este grosul. Iti recomand si tie sa faci acelasi lucru in timpul tau liber.

Sa nu traiesti cu impresia ca daca dai la uman o sa fie lapte si miere si o sa stai degeaba, e mai lejer dar in final cantareste mai putin munca ta.

Din punctul meu de vedere ai doua optiuni.

1. Faci ce profil de liceu vrei si inveti programare pe cont propriu eventual intri la o facultate de info pe care o vei face cu greu, cu mare greu daca nu stii matematica, in sensul ca vei pierde mult timp recuperand.

In final vei iesi un programator mediu, poate mediocru care nu va reusi sa iasa din niste sabloane.

2. Varianta 2, te chinui in liceu cu ce e nevoie, in liceu cand ai timp si apoi in facultate te axezi pe informatica. Cu un mod de gandire ingineresc, matematic vei privi din alta perspectiva tot ce tine de programare. Si iti zic din proprie experienta nu din auzite

| neutrino a răspuns (pentru suntserios):

Iti urez succes, chiar daca te incapatanezi sa sustii lucruri nereale. O zi buna!

| Sn4k3 a răspuns (pentru cobra221):

Problema asta o am si eu. Nu sunt prea bun la fizica, chimie, matematica, dar imi place informatica. Eu o sa dau la mate-info si daca este prea greu ma transfer la alt profil, asa te sfatuiesc si pe tine sa faci. Bafta!

| cobra221 explică:

Apropo, am un vecin in bloc plecat in Norvegia. A intrat la politehnica si nu facea fata la cursurile de matematica, apoi s-a mutat la o alta ramura, ceva cu web design, si a fost angajat in al doilea an. Nu cred ca e imposibil sa urmezi un profil umanist si sa ajungi sa fii web developer, cred ca tine mai mult de dedicatia ta. Astept parerile voastre! big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru neutrino):

Lucruri nereale? Ti as sugera sa te informezi un pic, daca nu inainte de a afirma ceva, macar dupa ce esti corectat.

te invit sa studiezi planurile de invatamant de la doua cele mai bune facultati de informatica din tara si sa imi spui tu mie unde e fizica in toata ecuatia asta.

http://fmi.unibuc.ro/......3-2014.pdf

http://www.infoiasi.ro/bin/Programs/Undergraduate

Iar legat de politehnica chiar te as sfatui sa nu ma contrazici, nu de alta dar am trecut prin facultatea de AC si stiu de vorbesc.

Astept concluziile tale legate de nerealismul meu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cobra221):

Sa nu confundam web designul cu programarea.

Web designul se refera strict la partea de design vizual, la partea artistica combinata eventual cu ceva notiuni de html si css.

Si eu nu am auzit niciodata de vreo ramura de web design la o facultate de politehnica, intereseaza te mai bine de situatie si o discutam dupa.

| cobra221 explică (pentru suntserios):

Ok. Posibil ca informatiile si ce stiam eu sa fie eronate. Mersi mult pentru sfaturi happy Cred ca pana la urma o sa merg la mate-info, sa vad cum ma descurc. Daca chiar nu fac fata, schimb profilul si mai vad dupa. big grin

| cobra221 explică (pentru Sn4k3):

Mersi de sfat. Probabil chiar asta voi face! big grin

| Zaygon a răspuns (pentru suntserios):

Aleluia. In sfarsit cineva care stie ca ai nevoie de mate si de gandire algoritmica ca sa faci informatica. Si cum ai zis si tu la facultatile care se respecta se da admitere. Eu in iulie am admitere la UT din Cluj si vreau sa merg pe Calculatoare si admiterea e din mate. Si sa iti zic ca am facut un experiment cu o problema de viata pe doua prietene: una de la bo chimie si alta de la uman. Cea de la bio-chimie mi-a expus rezolvarea pas cu pas iar cea de la uman a incercat sa plece si de la premise si de la concluzie si nu a rezolvat-o. Concluzia o tragi singur.

| halogen001 a răspuns:

Suntserios zice corect - cu matematica putina nu se face mare lucru happy

| AnimeKing a răspuns:

Mai bine dai la mate-info. Cred ca e cel mai bine pentru tine.

| B3B3NI a răspuns:

Frate stii ce conteaza?
Conteaza sa faci ce iti doresti tu.

| DeeaMarry a răspuns:

Sa fim seriosi. Inteleg ca nu iti place fizica, chimia, matematica, insa cat poate fi de greu sa obtii media 5? Ai nevoie de un efort minim.
Pot sa te asigur ca nu o sa faci fata unei facultati de informatica daca tu faci un profil uman la liceu.
La mate-info, pe langa faptul ca inveti matematica si informatica, iti dezvolti o gandire logica.
Nu stiu cat de multe ai putea face tu pe cont propriu, in paralel cu liceul, insa sunt convinsa ca ti-ar ocupa timpul ala liber pe care ti-l doresti. Sa nu uitam ca si la uman trebuie sa tocesti si probabil ca ai si teme, ceea ce iti va lua destul de mult timp.
Eu ti-as sugera sa nu te axezi doar pe web developing. Stiu ca la ora actuala IT-isti sunt foarte cautati, insa e foarte posibil sa vina o vreme in care ei sa fie mai multi decat locurile de munca. Nu stii niciodata ce se poate intampla. De asta consider ca trebuie sa ai o baza solida in programare, astfel incat sa fii capabil sa inveti orice, sa te poti adapta pe piata muncii, sa fii un programator foarte bun.

| PetruselMircea a răspuns:

Daca doresti ca drumul tau in viata se bazeaza pe scoala nu iti pot da nici un sfat. In schimb poate te-as putea inspira.Nu te baza doar pe un lucru. Pentru exemplu daca si sa creezi o pagina web asta sa NU excluda nimic de la design pana la cumpararea de proprietate a acestea.Bazeazate doar pe tine. Acum in contextul in care ai zi ca cum imi pot face drumul in viata incearca sa cresti singur. Poate cu o echipa. Desvolatai(Dezvoltativa o pagina web ) ceva original care sa nu mai fie pe piata in acest caz lumea neavand de ales va veni direct la tine. Daca nu esti genul de persoana care nu se simte, in prezenta altor persoane necunoscute, bine te-ai putea apuca de tutoriale pe YouTube sau chiar Vloging.Mai tarziu ai putea sa monetizezi clipurile si iasa bani.Incerca sa ajungi in punctul in care sa castigi bani facand ceea ce-ti place.
Nu te da batut niciodata
Stai tare
Nu asculata opinile celorlalti
Daca vreihappy

| buzeduulci a răspuns (pentru suntserios):

Eu sunt la politehnica pe Automatica si Calculatoare, si ai dreptate, NU SE FACE WEB DESIGN!

| iGabrielG a răspuns (pentru PetruselMircea):

PetruselMircea, eu sunt de acord cu tine si mie imi place IT si la scoala sunt mereu cautat de profesori sa ii ajut la anumite probleme office sau alte chestii de DESIGN, imi place foarte mult si design, web etc. in general tot ce tine de IT si m-am gandit sa incerc sa fac totusi o facultate de IT si pe langa asta sa intretin WEB-site-ul unei rude sau ceva de genul sa fac bani si pe langa sau chiar sa imi deschid eu ceva. Poate gandesc gresit aici dar eu as vrea sa incerc sa fac un JOC sau ceva pe care sa-l fac cunoscut si sa fie cumparat. Si oricum in strainatate esti cautat pentru asa numita,, practica" adica daca ai participat la anumite proiecte la scoala si ai avut si IT le poti arata celor care te cauta in strainatate, sunt bine primite.

| Andrei_Cioloca_1977 a răspuns:

Recomand cu caldura teamtreehouse, eu urmez cursuri acolo si iti pot garanta ca nu e o investitie atat de mare, ai la indemana toate uneltele necesare pentru reusita.