| IonutZEW a întrebat:

Anul acesta incepe o noua "viata" sa spun asa. Incep si eu liceul si m-am hotarat sa ma schimb fizic si psihic. Am intrat pe profilul de Mate-Info (normal) si vreau sa repet cate ceva pentru matematica/fizica/chimie pentru a nu-mi fii grea materia cand incep liceul. Daca puteti sa-mi spuneti ce as putea repeta care m-ar ajuta si tot asa. Am decis sa-mi schimb mentalitatea pentru ca este totusi un profil care ma pasioneaza intr-un fel datorita informaticii. Am inteles ca informatica o sa fac doar in scris in a 9-a si tic la calculatoare. Ce vreau sa aflu este asa: Ce trebuie sa repet pana sa inceapa clasa a 9-a la mate/chimie/fizica? Nu zic ca ma super descurc dar presupun ca prin ambitie se poate. Vreau sa tin de profilul asta pentru ca oarecum imi place si chiar vreau sa revin in clasa cu informatii, nu cu capul gol.

Răspuns Câştigător
| StevenMetalhead a răspuns:

Ei bine încearcă să înțelegi că la liceu informația este fix aceeași ca la gimnaziu, doar că mai deep. De mate pot să-ți zic că ve-ți recapitula tot începând de la mulțimea numerelor, funcții, geometrie și asta până când e destul să repeți, căci ve-ți trece ceva nou, adică logaritmi, trigonometrie mai complexă, etc. Chimia apare acea neorganică, dar mai întâi cu elemente de bază, adică ( nu mă descurc eu în chimie, dar țin minte ceva ), să caracterizezi elementul, să-l descompui în protoni, electroni și să vezi dacă e solubil sau nu, mai pe scurt materia de clasa a 7-a, sau în ce clasă a-ți început chimia. Fix același lucru și cu fizica, tot de când a-ți început anul. Sper că te-am informat cât de cât. Succese la dezvoltare și schimbarea mentalității, Ionuț.