| Lowsensitive a întrebat:

Teoretic cand ninge de fapt ploua dar pe parcurs apa se transforma in fulgi de zapada...Cand ploaia ajunge in atmosfera se intampla asta?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ce este atmosfera Pamantului?
Atmosfera Pamantului este o patura de aer formata din amestecuri de gaze care inconjoara Pamantului si care se subtiaza in partea de sus; nu se stie exact unde se sfarseste in spatiu. Ea se subtiaza din ce in ce mai mult pana se confunda cu spatiul. Contine 78% azot, 21% oxigen si 1% alte gaze, are o grosime de 1.600 de km si cantareste 5.700.000.000.000.000 tone;

Straturile atmosferei sunt:
- troposfera: este cel mai apropiat strat de gaze de suprafata Pamantului, are o grosime de 17 km, aici apar norii si apa;

- stratosfera: se caracterizeaza prin variatii neinsemnate de temperatura, nu apar nori, este stratul de ozon care filtreaza razele ultraviolete ale Soarelui si protejeaza viata pe Pamant, se intinde intre 14-50 km deasupra suprafetei Pamantului;
- mezosfera: se caracterizeaza prin temperaturi care cresc repede si descresc repede - variatii mari de temperatura, se intinde intre 17-80 de km deasupra suprafetei Pamantului;
- ionosfera: se intinde de la 70-80 de km deasupra Pamantului si continua sute de mile, este locul in care apare AURORA;
- exosfera: este stratul cel mai de sus al atmosferei, merge pana la 1600 de km deasupra Pamantului, temperatura este foarte joasa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Afirmativ, depinde de temperatura aproape de sol

| Planta55 a răspuns:

Depinde de temperatura aproape de sol

| Lowsensitive explică:

Eu tot nu sunt lamurit...Cand ingheata apa produsa de nori!? Unde se afla picaturile de apa atunci cand se metamorfozeaza in fulgi de nea?