| trista_5619 a întrebat:

Salut TPU,, urgent, poate cineva sa-mi dea un link unde sa gasesc informatii despre Foametea in RSSM (1940-1991). Am cautat si nu gasesc nimic, de parca nu ar fi fost asa ceva... va rog. dau

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Colectivizarea a fost pusă în aplicare între 1949 şi 1950, deşi încercări au fost efectuate mai devreme încă din 1946. În acest timp, o foamete de mare amploare s-a produs: unele surse dau un minim de 115.000 de oameni care au murit de foame şi boli între decembrie 1946 şi august 1947, alţii pun cifra la 216.000, la aceştia se mai adaugă alţi 350.000 care au fost afectaţi de malnutriţie, dar care au supravieţuit. Nu există suficiente dovezi că aceasta foamete a fost cauzată sau planificată de către sovietici şi îndreptate împotriva celui mai mare grup etnic care trăia în mediul rural (românii). Cauza principală a fost rechiziţionarea de cantităţi mari de produse agricole de către sovietici, dar a fost favorizat de asemenea, de secetă, de întreruperile provocate de război şi colectivizare.

| kleorys a răspuns:

Ceau uite o pagina care poate ca te ajuta: http://ro.wikipedia.org/......easc%C4%83

| trista_5619 explică:

Mersi la toti de raspunsuri, dar le-am citit pe astea si nu gasesc mai nimic despre FOAMETE,, imi trebuie anume despre FOAMETE,, nu despre altceva... va rog mult poate mai stiti alte site-uri...