| Suspect1Mc a întrebat:

Va rog explicati-mi sintagma glasul pamantului.

1 răspuns:
| MariaChrii a răspuns:

In cap I din Romanul "Ion" de Liviu Rebreanu intitulat glasul pamanatului arata conflictul interior al lui Ion cun baiatsarac care are de ales intre Florica o fata frumoasa pe care o iubeste dar saraca si o fata numita Ana care este urata(mai urata decat florica) dar care are pamant si avere de asemenea este prezentat si lupta lui Ion cu George Pt inima Anei george fiind un flacau bogat

Ion o lasa insarcinata pe ana pentru a il convinge pe tatal ei sa i-o dea de sotie ulterior dupa ce ion pune mana pe pamant nu ii mai pasa de ana dar cand i se naste baiatul va face orice sa aiba grija de el poruncindui mamei sale sa aiba grija de el ca de ochii din cap ulterior copilul moare din cauza unei alimentatii neadecvate iar ana este din ce in ce mai atrasa de gandul mortii pentru ca ion o invinovateste pentru moartea copilului si o chinuie ea se v=-a spanzura restul in cap II funda