| JockerStoica a întrebat:

Va rog sa-mi explicati si mie cum e cu diftongii la romana.
Mi s-a explicat la meditatie, dar nu am inteles si chiar nu inteleg.
De ce cuvintele: ploios, corvoada, iedera, zeu, lingual, maistru, amarui au diftong si cuvintele: cioară, cheală, ciorapi, sesiune, liceal, dezastruos, mergeau Nu au diftong?
Chiar nu inteleg, adica stiu ca sunt grupuri de sunete formate din vocala + semivocala in aceeasi silaba dar chiar nu inteleg cum sa imi dau seama cand este diftong sau nu.
Va rog chiar am nevoie de ajutor!
Funda Mare!

1 răspuns:
| Prodana a răspuns:

Păi în primul rând există diftong, triftong și hiat, diftongul e o vocală și o semi vocală pronunțate în aceiași silabă, ex: "știu-că, broas-că" la hiat spre exemplu e și mai ușor, sunt două vocale una lângă alta dar în silabe diferite, ce mai bun exemplu e "hi-at"