| EmoKidx a întrebat:

Salut TPU,vreau sa ma transfer la alt profil, ce acte sunt necesare si cand trebuie depuse? este de ajuns motivul ca nu-i suport deloc pe colegi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este necesara doar o cerere de transfer dar motivul tau nu este intemeiat. Eventual poti spune ca nu-ti convine profilul, deoarece vrei sa mergi la o facultate pentru care este mai indicat profilul la care vrei transferul, este un motiv mult mai bun.

| alessia5158 a răspuns:

Iti trebuie doar 2 cereri : prima este cererea prin care se aproba transferul la unitatea scolara primitoare iar a doua, prin care consiliul de administratie al scolii de la care pleci accepta transferul. Nu este necesar sa motivezi intr-un fel sau altul cererile de transfer.
Unitatea scolara primitoare iti va aproba sau iti va respinge transferul in functie de Regulamentul intern al acesteia si R.O.F.U.I.P ( articolele care se refera la "transferul elevilor"). Citeste conditiile de transfer incepand cu Art.135 de aici : http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/

| mcdeliric1 a răspuns:

Nu trebuie sa dai motivu pentru care vrei sa te transferi, mergi la director vorbesti cu el sa vada daca mai sunt locuri disponibile. apoi mergi la secretariat si faci o cerere prin care ceri transferul care poate o sa ti-l aprobe sau o sa ti-l respinga.

| SorinBvB a răspuns:

1.cerere de transfer de la liceul de unde vrei sa pleci
2. cerere si de la liceul unde vrei sa te tranferi
3.trebuie sa fi cu cel putin un parinte cand faci cererile
4.iei dosarul il depui la ce liceu vrei sa te muti
5.te duci si dai diferentele la materiile care nu le-ai facut la liceu asta