| xbastanu a întrebat:

Salut tuturor! De unde as putea comanda culegerea de teste pentru admitere la Universitatea Tehnica din Cluj? M-am uitat pe site-ul lor dar nu am gasit nimic.Cine ma poate ajuta? ofer funda!

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Cartea "Teste Grila de Matematica -admitere 2018 " poate fi gasita la Libraria Universitatii Tehnice de pe strada Constantin Daicoviciu nr. 15 (cu intrare de pe Str. Emil Isac). Din cate stiu, libraria vinde direct, fara expedieri prin posta sau curierat. Totusi, verifica informatia telefonic la numerele din link-ul :https://biblioteca.utcluj.ro/libraria.html

Daca nu se vor face modificari ale regulamentului de concurs 2018, de acesta culegere vei avea nevoie numai daca sustii proba scrisa(test grila la matematica) pentru admiterea la facultatea de automatica si calculatoare sau pentru admiterea la facultatea de mecanica (domeniul ingineria autovehiculelor) Admiterea la celelalte 7 facultati( mai jos enumerate)consta intr-un concurs de dosare :
- facultatea de constructii
-fac. de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei
- fac. de constructii de masini
-fac.de inginerie electrica
-fac.de ingineria materialelor si a mediului
-fac.de instalatii
-fac.de mecanica cu domeniile:ing.transporturilor,ing.mecanica, mecatronica si robotica).

Asadar:
* daca optezi pentru una din cele 2 facultati la care se va sustine testul grila, culegerea te va ajuta atat pentru autoverificare cat si pentru a-ti face o idee asupra gradului de dificultate.
*daca optezi pentru celelalte 7 facultati va trebui sa stii ca media de bac si nota la una dintre disciplinele de bac( matematica,fizica, informatica, chimie, economie) au relevanta in calculul mediei de admitere.
Mediile maxime si minime, la buget si la taxa, le poti gasi in stanga paginii in sectiunea "vreau sa devin student" cu un clik pe denumirea fiecarei facultati : https://www.utcluj.ro/admitere/licenta/regulament/

| xbastanu explică:

Eu vreau sa merg la Electronica si din cate am vazut de anul acesta se da admitere.

| alessia5158 a răspuns:

Unde ai vazut/ citit asa ceva? Pe site-ul UTCluj este afisat doar Regulamentul admiterii 2017--- nici urma de Regulament admitere 2018! Atat in 2016 cat si in 2017 concursul la toate 7 facultati a constat intr-unul de dosare iar clasamentul candidatilor s-a facut dupa principiul "media bate optiunea". Comparativ cu 2016(cand fiul meu a fost admis) ultimele medii ale candidatilor admisi 2017 la electronica au fost foarte mari, de peste 9 (buget:9, 54 si taxa:9, 29!)

| alessia5158 a răspuns:

Ai dreptate!--- banuiesc c-au introdus "minunea" dupa constatarea ca bacul 2017 a fost mult mai usor de luat cu medie mare decat cel din anii anteriori.Pe listele "in asteptare" 2016 de la automatica-calculatoare am gasit candidati cu medii de bac apropiate de 9, dar cu nota la testul grila cu putin peste 5--- de aici, concluzia ca testul grila nu-i tocmai usor!

p.s. Cartea de grile contine: 42 de pagini teste algebra, 42 de pagini teste analiza matematica, 6 de geometrie analitica, 10 de trigonometrie, 48 de pagini cu teste date la concursuri (incepand cu 2009). Ultimile pagini contin raspunsurile la testele grila si autorii acestora. Editia 2016, pe care o detin, nu contine si subiectele admiterii 2016, 2017. Daca o vrei, ti-o pot oferi gratis--- platesti doar expedierea prin posta.
Succes si numai bine!

| xbastanu explică:

Imi poti spune te rog frumos cate exercitii sunt in total? Ca am gasit pe site o arhiva cu cv exercitii( in numar de 602 ) din algebra, geometrie, analiza, etc. si asa probabil nu as mai avea nevoie de carte, daca nu, pot cumpara cartea si de la dvs., am gasit cv si pe olx dar erau expirate anunturile. O zi buna!

| alessia5158 a răspuns:

Sunt 758 exercitii de analiza+geometrie+trigonometrie. Apoi, de la 759 pana la 1253 sunt exercitii de la concursuri si admiteri( 2009->2015).

| xbastanu explică:

Deci, probabil in arhiva pe care am gasit-o eu sunt alte exercitii. Daca chiar nu mai aveti nevoie de culegere, eu o pot cumpara de la dumneavoastra.O zi buna!

| xbastanu explică:

Va multumesc enorm pentru ajutor.Va doresc sanatate si numai bine! (Am vrut sa va dau mesaj in privat, dar imi spune ca nu pot trimite mesaj unui utiliz. Senior, asa ca va scriu aici, daca nu va suparati).

| Incognitooo a răspuns:

Buna seara! Imi cer scuze de deranj, dar mai aveti oare culegerea pentru admitere la AC la cluj? As dori sa o cumpar daca o mai aveti si daca se poate. Mi-am intrebat multi prieteni daca nu au cunostinte care sa o aiba, dar degeaba. Am nevoie de o culegere din anul 2016 deoarece profesoara mea de matematica a spus ca e mai complexa decat cea din anul acesta. ( Va intreb aici, deoarece in privat nu am putut sa va trimit.)

| alessia5158 a răspuns:

Cartea "Teste grila de matematica-admitere 2016" am trimis-o, acum cateva luni, utilizatorului "xbastanu"(cel care posteaza intrebarea!).El dorea editia 2018 dar i-am explicat ca fiecare noua editie este, de fapt o reeditare a editiei vechi a cartii la care se adauga subiectele date la admiterea anterioara anului reeditarii.Asadar, daca ai editia 2018 a respectivei culegeri, aceasta are un continut identic cu editiile din 2016 si 2017. Ceea ce editia 2018 contine in plus fata de editiile mai vechi, sunt subiectele date la examenul de admitere din 2016, eventual si pe cele date la admiterea 2017. Deci profesoara ta are dreptate numai daca, afirmatia ei, face referire la gradul de complexitate a subiectelor date la admiterile din ani diferiti--- ori, daca detii editia 2018, vei gasi in continutul acesteia subiectele admiterilor din anii trecuti, inclusiv subiectele admiterii 2016.

| Incognitooo a răspuns:

Acum am inteles! Va multumesc mult de tot!

| alessia5158 a răspuns:

Cu placere!

1 răspuns:
| IIIshaneIII a răspuns:

Olx