| adi_1808 a întrebat:

Salut,va rog sa-mi spuneti si mie niste personaje din povesti dar personajele sa fie si pozitive si negative!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Gandeste-te la imparatul din basme, ala care il angajeaza pe fat frumos sa scape lumea de zmeu si ii da fata si jumate de imparatie.
E baiat bun ca vrea sa scape lumea de rau.
Dar daca te iei dupa lege, este proxenet, ca isi da fata.

Mai e o chestie, numita miorita. La fel, ciobanul e baiat bun si blajin. Pe de alta parte, da dovada de neglijenta crasa in serviciu (mai ales cand oaia ii spune si ce sa faca). In plus o mai si invata sa minta. La lege s-ar putea traduce cu instigare la inselatorie?

Mesterica Manolica, e baiat bun ca vrea sa construiasca o biserica ca nici una alta (adevarul este ca nici nu i-a prea reusit). Acum... e baiat rau ca omoara pe Anisoara si pe puradelul lui.

De fapt poti sa te uiti la orice poveste din carte.