| Raptor1234 a întrebat:

Vreau sa va cer un sfat. Nu stiu ce vreau sa devin in viata! Nu stiu ce vreau sa fac. Ma atrag facultatile din Anglia dar nu stiu in ce domeniu. M-ar tenta foarte mult si deschiderea unei afareci. Hotel, Bar, Restaurant etc. Dar pentru asta e nevoie de bani si tinand cont ca concurenta e mare nu stiu cat de profitabil este.
Habar nu am ce vreau sa fac cu viata mea. De invatat, cand vreau, pot! Dar nu prea imi place sa invat. Insa nu ma atrage munca pe santier si chestii de genul. Tot ce stiu e ca vreau sa fac bani, dar sa imi si placa ceea ce fac. Voi ce credeti ca trebuie sa fac casa imi gasesc vocatia? Cant si la saxofon. Dar nu stiu daca se poate trai neaparat din asta.

2 răspunsuri:
| MichaelKinGzZz a răspuns:

Cunosc sentimentu prin care treci. Sincer vorbind. Eu spun să o iei ușor. Să încerci și alte chestii pe care nu le-ai încercat. Să încerci să evoluezi și să te descoperi. Uite um exemplu pot să fiu și eu. Am probleme cu spatele șiiiii șantieru sincer nu mă atrage. Dar când aud întrebarea: Dar ce vrei să faci după liceu (Clasa 12 vine Bacu) eu răspund sincer că nu știu dar un lucru este că o să îmi caut un job. Și ca și scop principal este să iau bacu.

| Inside13 a răspuns:

Am 35 de ani. Sunt inginer in industria auto si de 10 ani de cand lucrez in compania unde sunt, calatoresc destul de mult, invat extraordinar de multe lucruri noi. de un an si jumatate locuiesc in strainatate ca expatriat. Cum am ajuns aici? Cu pasi mici. Nici nu stiam ce vreau s afac in viata. Prima oara ma gandeam la psiholog, apoi economist, iar la final am ajuns inginer. M-am implicat in orice. Am deschis urechile la ce indicatii ne-au dat profesorii. Nu subestima nici un sfat. Daca nu-ti place, tine-l minte, poate la un moment dat iti va fi util. Materiile scolare la fel, ma intrebam la ce-mi vor fi utile. Acum am inteles...ma confrunt cu situatii in care-mi doresc sa ma intorc pe bancile facultatii sa reiau... Profita de bursele scolare si vezi cum e scoala in invatamantul din strainatate. Ai sa intelegi cate mai avem de invatat. Nu multa lume stie ce vrea sa faca in viata, multi descoperim pe drum happy Succes si ai incredere! Si fii curios/curioasa!