| dbem a întrebat:

Salutare, as dori sa stiu la ce se refera cuvantu: .cliseu.deoarece am observat ca este folosit in mai multe contexte si in dex apare ceva de genu cuvat generalizat.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Cliseul este negativul unei imagini, sau o gravura care se foloseste pentru a tipari de mai multe ori aceeasi imagine sau text. Celalat sens se foloseste cu sensul de idee generalizata, sablon. De exemplu, daca spui "tigan" lumea imediat se gandeste la ceva rau. Asta e un cliseu, pentru ca nu orice tigan e infractor.