| Mariiaaaa a întrebat:

Cum pot sa demonstrez ca un text este o descriere literara? Apropo, care sunt caracteristicile/trasaturile unui text desriptiv?

3 răspunsuri:
| Rose123 a răspuns:

Pai in primul rand ai perechile nominale substantiv-adjectiv si verb-adverb. In al doilea rand, intr-o descriere literara sunt foarte folosite figurile de stil si imaginile artistice! Da si cateva exemple pentru fiecare si gata! happy
Sper ca te-am ajutat!
Bafta!

| hamsterita29 a răspuns:

Pai daca e un text descriptiv inseamna ca in mare domina descrierea. cauta cat mai multe figuri de stil (epitet, comparatie, personificare, etc.), imagini artistice si mai ales adjective. intr-un astfel de text se caracterizeaza un personaj, un peisaj, etc. vezi daca ai caract. directa si indirecta. sper ca te-am ajutat. bafta.