| TaKuYa a întrebat:

De la o vreme incoace sunt intr-o mica dilema, cu care bineinteles o sa ma lovesc din ce in ce mai tare pe parcurs. Si anume alegerea unei facultati si cariera de dupa aceasta. Sunt a 10-a, profil filologie bilingv cu Engleza intensiv, iar poate a intra intr-o astfel de dilema este inca devreme, am mai intrat si alte dati, ba am uitat de la stres, ba de la treburi s.a.m.d., dar iata ca acum a revenit. Am un tic prostest chiar pentru care vreau sa fiu sigur de toate, si cu toate ca sunt constient ca aici nu am cum sa am niciun fel de siguranta, nu strica cateva opinii suplimentare. De aceea, eu ma gandeam sa merg pe drumul Facultatii de Limbi Straine din Bucuresti, iar acolo pe langa engleza pe care o voi perfectiona si mai mult pe parcursul anilor sa invat o limba asiatica, sau chiar doua daca se permite, nu stiu chiar deloc cum este metodica, am incercat sa ma documentez, cu greu am inteles din toate informatiile date de pe site. De asemenea, as mai dori sa intreb daca pentru admitere, din cate am inteles, trebuie sa dau proba scrisa la doua limbi. Este cumva posibil sa dau pentru o limba materna si una straina, sau trebuie obligatoriu doua straine? Aici sunt putin stresat, fiindca in ceea ce priveste franceza o detest total. Mi-ar placea extrem de mult sa invat o limba asiatica, in special japoneza de care m-am indragostit, dar si cu chineza mi-as crea o asa-zisa "relatie". Sunt doar nelamurit in legatura cu admiterea, fiindca din pacate nu am reusit sa deslusesc pe cont propriu informatiile "alambicate" din punctul meu de vedere de pe site-ul facultatii. Pe langa acestea, as mai vrea sa intreb, cu toate ca am cautat pe internet, daca la Bacalaureat eu, in calitate de viitor absolvent al unui liceu de filologie cu intensiv engleza, voi fi nevoit sa dau examen si la Geografie. Poate din viziunea voastra materia este chiar placuta, dar va spun sincer, am un dezgust nemasurabil pentru aceasta materie, si din ce am inteles eu, absolventii gimnaziali ai anilor 2012-2013 vor merge pe sistemul nou de examen, in care pana si Istoria, care inainte era obligatorie, va deveni optionala. Mai pe scurt, pot scapa de Geografie doar prin alegerea altei materii precum Psihologia sau Filozofia, dar stimata mea doamna profesor de Geografia inca insista si bate cu pumnul in masa ca noi ca elevi o sa avem Geografia ca materie obligatorie. In ultimul rand, as dori sa intreb, legat de o viitoare cariera, exista cumva vreo posibilitate intr-o presupusa combinatie de Informatica si limbi straine? Ador nespus de mult informatica, si mereu imaginandu-mi un loc de munca pe calculator la birou, folosindu-mi cunostiintele de limbi straine imi provoaca o satisfactie enorma. Problema este ca nu ma refer la programare, ci doar la cunostinte de TIC, dar ceva cu mult mai avansate. Chiar foarte mult. N-as fi ezitat nici un presupus profil de mate-info, dar nu as fi riscat sa ajung intr-o mare altercatie cu matematica si fizica. Nici pe ele nu le suport, si as fi ajuns intr-un mare devantaj, cu toate ca as fi facut fata presupun cu placere in cazul Informaticii. Iertati-ma daca am exagerat cu scrisul, dar v-as fi tare recunoscator daca mi-ati darui putina siguranta acestor dileme. Va multumesc!

1 răspuns:
| vreaumult a răspuns:

Ai scris ogramada dar mam prins de la inceput.
1) Fa ce iti place
2) Nu conteaza parerea nimanui fa ce vrei si ce iti place
3)FUNDA?