| 6441419 a întrebat:

ma numesc Ionut si am o intrebare mai des intalnita la varsta mea sunt in clasa a 8 a si am probleme foarte mari la matemetica nu inteleg materia... va rog frumos ajutati-ma caut un site cu probleme de matematica si rezolvari la ele! dau funda... totusi doar cateva luni ma despart de examen multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
| AHappyDay a răspuns:

Nu poti pe net.Totul e in clasa si in munca ta de acasa. Matematica trece prin varful creionului.Cand nu intelegi intreaba-l pe profesor. Roaga parintii sa iti puna un meditator.Lucreaza acasa.Acest sfat poate ti se pare stupid, cum sa lucrez acasa cand eu nu inteleg? Mai intai invata teoria, dupa reciteste problemele rezolvate in clasa dar nu ca papagalul, incearca sa intelegi de ce e asa, daca e geometrie uite-te pe figura. Incearca sa le rezolvi singur dar nu memora din caiet rezolvarea.Ia manualul/culegerea si incepe cu prima probleme(care de obicei e cea mai usoara), tocesteti creierii cu ea pana reusesti. Uite-te la rezolvari si cu figura in fata vezi de unde au luat(valabil cu figura la geometrie).Fa 5-6-7 probleme in plus fata de tema. Chiar daca nu iti ies integral, chiar daca te umplii de nervi, incearca! Fa-ti un caiet separat de lucru si pune mana sa lucrezi. Eu cand nu inteleg fac cateva probleme, prima poate nu iese, a daua poate nu integral, dar pana la urma daca iti merge mintea si pricepi repede o sa vezi ce si cum.Cand nu reusesti o problema mergi la profesor/profesoara si intreaba-l, nu te mananca, iti va explica. Multi aveti teama ca daca intrebati nu stiu ce se intampla. Daca te scoate la tabla cand ii spui ca nu stii nu iti da nota, o face doar ca sa iti arate rezolvarea.La ora unde iti e neclar intreab-l.SUCCES! Poti sa ma intrebi cand nu iti iese o tema dar nu face asa: ai incercat 5 minute si nu iese arunci caietu si incepi sa te joci cs.O problema uneori dureaza si 3-4 ore sa o rezolvi. Cand vei prinde exercitiu, va fi floare la ureche.

4 răspunsuri:
| AHappyDay a răspuns:

Sa stii ca sunt intelept nu inteleapta.Am acceptat.

| Reek54 a răspuns:

Poate matematica nu este pentru tine, incearca sa te axezi pe celelalte materii (care iti plac).

Răspuns utilizator avertizat