| LordCristobal a întrebat:

Salutare oameni dragi!
Ce parere aveti despre Interimarium,un proiect geopolitic care consta in formarea unei bloc european care sa cuprinda Polonia,Cehia,Slovacia,Ucraina,Belarus,Romania,Ungaria,B ulgaria si tarile fostei Iugoslavii, Finlanda si tarile baltice.
Ideea acestui proiect a apartinut generalui polonez Josef Pilsduski care in anii '20 voia sa creeze o confederatie sau un bloc european care sa contrabalanseze influntele estice si vestice si sa fie un tampon est si vest si sa apere interesele natiilor din Europa de Est si Centrala in fata oricariui pericol din Vest sau Est.Pe atunci se voia sa fie ca o bariera impotriva comunismului sovietic si a unei posibile agresiuni germane.
Un astfel de proiect ar fi functionat bine in zilele noastre?
Ar fi fost mai bun decat Uniunea Europeana?
Ar fi reusit sa opreasca toate tentantivele de agresiune ale lui Putin?
Si ar fi avut urmari pozitive pentru tarile din Europa de Est si Centrala?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Cine stie. Pe scara temporala mica, este posibil sa fi dus la o stare mai buna in prezent, sau mai rea. Dar dacă te gândești pe o scară temporală mai mare, segmentarea nu are cum să fie mai avantajoasă decât colaborarea.

Așa că în mare cred că suntem mai avantajați să fim incluși într o structură mare cum este uniunea europeană decât să fi făcut parte din altă structură mai mică.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proiectul respectiv nu putea fi pus in practica, ar fi insemnat sa se alieze tari cu interese potrivnice si nu ar fi functionat.
Proiectul nu ar putea functiona nici acum, desi interesele potrivnice sunt mai estompate, dar tot exista.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta ar fi însemnat că nu mai eram in UE și NATO, asta ar fi însemnat desatru economic în primul rând.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. La toate întrebările răspunsul meu este nu. Proiect utopic.