| Ionuț1991Andrei a întrebat:

Salutare!
Săptămâna viitoare dau Evaluarea Naționala și mă frământă o întrebare.
Ce se întâmplă dacă la matematică iau sub 5 și la română iau 8?
Înseamnă că am picat examenul și intru la profesionala sau se face media și e ok?
Eu sper sa se facă media, nu am încredere în ceea ce știu eu la matematica!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere in liceu este compusa din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media anilor de gimnaziu, in proportie de 20%.
Daca o nota la o materie (matematica sau romana) este mai mica, atunci si media va fi mai mica.

4 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, din cate cunosc eu ar trebui sa ai cel putin 5 la ambele materii ( nu preas tiu cum este cu evaluarea asta ). Cum as face eu: intreaba dirigintele pentru confirmare.

| 400001365 a răspuns:

Du-te direct si fa-te trapper

| MattteoAbz1111 a răspuns:

Pai din câte îmi amintesc anul trecut la E.N o fata de la mine din scoala a luat nota 6 la romana și 4 la mate, și cu toate astea a intrat la profil economic happy

| Adnonim a răspuns:

Se face media la evaluarea naționala. Pentru liceu se va calcula media la en și media generală 5-8.