| David123321 a întrebat:

as avea nevoie de consecinţele revoluţiei franceze: pe plan intern, pe plan extern (minim două consecinţe pe plan extern, dintre care una asupra românilor) (aprox o pagină A4)un stie:
http://www.historia.ro/......romaneasca
as avea nevoi si de
-o axă atimpului cu principalele momente ale revoluţiei
-o hartă cu Franţa în perioada revoluţiei
-la sfârşit, o caricatură/un desen/un colaj despre revoluţie
Evident, puteţi pune şi alte surse, pe care trebuie să le citaţi
-include o altă scurtă prezentare a unei alte revoluţii a perioadei (engleză, americană).
va rog mult! as avea nevoi de acestea pana maine, 24 mai 2013

1 răspuns:
| Hassel a răspuns:

Vrei cam multe, şi toate mură-n gură. Ia de caută în cartea de istorie, pe wikipedia, hărţile pe google! Acum te aştepţi să vină cineva cu un studiu despre revoluţia franceză cu tot ce-ţi trebuie ţie?
În primul rând, eşti vag în intrebare. Au fost vreo 4 revoluţii franceze! Am dedus din consecinţe că este vorba de revoluţia din 1848. Consecinţa externă referitoare la români este răspândirea principiilor revoluţionare. Bălcescu, de exemplu, a asistat la distrugerea tronului regelui francez, şi a adus în spaţiul românesc o bucată de stofă din acel tron. Caută şi scrie-ţi singur studiul, că materiale sunt cu duiumul. Baftă!