| Alinush1993 a întrebat:

Salutare TPU azi am citit cea mai ciudata informatie posibila si as dori ca cineva priceput in geografie sa imi confirme acest lucru.Laguna Razim-Sinoe din constanta cu totii stim ca este imensa.Insa lucrul care m-a uimit cand am citit despre aceasta laguna a fost acela ca lacul Sinoe care se stie ca este al doilea cel mai mare din tare cu o suprafata de 130 si ceva de metri patrati are ATENTIE o adancime MAXIMA de 1, 6 metri.Da ati citit bine.As dori ca cineva sa imi confirme acest lucru adica ditamai dihania de lac sa aiba doar adancimea asta in punctul cel mai adanc? Pai lacul ala ar putea deveni un fel de baie pentru toti locuitorii din Dobrogea daca asta este adevarat.Ce pareri aveti? Dau funda persoanei care cunoaste bine acest lac.

Răspuns Câştigător
| ARF a răspuns:

Unitatea Razim - adancime 2, 8 m.
Unitatea Sinoe - adancime 1, 6 m
Deci da, este ADEVARAT ceea ce ai spus tu.

1 răspuns:
| test1999 a răspuns:

Salut!
--Unitatea Sinoe formata din lacurile Sinoe, Nuntasi si Tuzla care isi pastreaza legatura cu Marea Neagra printr-un stavilar are o adancime maxima de 1. 6metri.

--Laguna Razim este legata cu bratul Sfantu Gheorghe prin canalele Dranov si Dunavat de unde primeste un aport fluvial provenit din Dunare cu o adancime maxima de 2. 8metri.

Este adevarata informatia ta.
Vreau sa adaug ca mediul este un loc variabil, lagna poate sa-si schimbe adancimea si marimea din cauza conditiilor atmosferice.