| Costa_Constantin_1988 a întrebat:

Care este rolul femeii intr-o societate la modul general?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Daca ai spus-o la modul, afla atunci ca nu are nici un rol femeia in societatea, cum nici barbatul nu-l are. Daca intrebi un nazist care este rolul ei, iti va raspunde ca rolul ei este sa de-a nastere unei noi generatii de arieni. Daca intrebi un liberal, iti va spune ca este libera sa faca ce vrea ea. Daca intrebi un socialist, iti va raspunde ca are acelasi rol ca si barbatul, ca amandoi sunt egali. Daca intrebi un conservator, probabil, iti va raspunde ca este acela de a avea copii si a-i ingriji pe ei, cat si pe familia ei, va dand un rol crucial familiei. Deci in sens general, femeia nu are un rol si nu o poti limita la cateva activitati si sa spui ca asta ii defineste rolul.

10 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Sa spele un ciorap, sa faca o mancarica si... atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa tina familia pe linia de plutire. Sa iubeasca si sa fie iubita.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Apokales):

Radem noi radem, dar femeile astea sunt serpoaice, nu le vezi prin ultimele modele de Range Rover fara sa faca nimic pentru ele? Au atacat unde a trebuit. laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă la modul general? Cine decide că femeia are un anume rol?

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru sadrian46):

In primul rand eu am intrebat, asteptand un raspuns nu alta intrebare si in al doilea rand nu am adus nicio ofensa la adresa femeilor asa cum credeti dumneavoastra.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Apokales):

Multumesc de aceasta explicatie, imi va folosi la tema, am de facut un text argumentativ despre asa ceva de asta am intrebat.

| Adry05 a răspuns:

Da bărbatu ce rol are? eh, așa și femeia. Sau să-ți amintesc că am depășit vremurile când femeile stăteau la cratiță și creșteau copii?

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Adry05):

Aceasta intrebare era pentru un text argumentativ, prin modul general ma refeream la evolutia femeii inca de cand statea la cratita si crestea copii pana in prezent.Incearca sa nu mai intelegi totul gresit si ca pe o ofensa la adresa femeilor.Multumesc!

| Adry05 a răspuns (pentru Costa_Constantin_1988):

Probabil că nu petreci destul timp pe aici să știi ce se crede și spune despre femei.
Eu nu mă ofensez ușor, da când zici „rolul femeii" de parcă n-ar fi tot om și ar trebui să aibă altceva logic că răspund în consecință. Când postezi așa ceva, îți asumi. Spui contextu dacă nu e cazu, la prima vedere sună a întrebare misogină.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Adry05):

Imi cer scuze,e vina mea, trebuia sa mentionez ca e ceva legat de o tema si atat, nu am intentia de a ofensa pe nimeni si nici nu pot sa imi permit a spune ca femeia are un rol anume, imi asum greseala, data viitoare o sa dau mai multe detalii.