| Fawkes1570 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=dKeQmAw8uPA Asta e rolul femeii in societate?

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Da! Numai sa si intelegi! femeia este egala cu barbatul dar deosebiti in privinta menirii. Vreau sa spun ca eu stiam ca Barbatii se duc la razboi, femeile cresc copii!
Efortul este enorm si cu responsabilitate pentru amandoi.Cata vreme se iubesc si nu-si calca taramul.Restul tampeniilor sunt de origine neoprotestanta, facand loc musulmanilor, alti 'periculosi' care probabil ca vor distruge civilizatia ancestrala.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru Fawkes1570):

Scrie in Biblie ca femeia sa-si respecte barbatul, iar barbatul sa o iubeasca ca pe el insusi.Deci egalitate.
Alte interpretari mi se par aiurea: o femeie nu te respecta daca nu -ti smte iubirea si o tratezi ca pe un obiect sau proprietate, nici un barbat nu poate accepta nesupunerea (in cel mai fericit caz) cata vreme o iubeste sincer.
Cazurile de tradare nici nu apar prin respectarea de ambele parti a cerintelor morale.
Cei care calca, gasesc motive sa se justifice cum ca nu el (ea ) au gresit! Astea neavand de a face cu Crestinismul, de fapt cu nici o religie in spiritul Legii morale.
Pe de alta parte, toate religiile si-au facut 'modificari' dupa bunul plac atunci cand intentia oamenilor respectivi era CLAR sa nu respecte decat legea hotilor.Asa au aparut secte, fundamentalisti, toate mizeriile care se prefac in a fi religiosi, oricare ar fi ei(arabi, evrei, crestini, budisti, brahmani etc.)

| Rakanishuu a răspuns:

Fata fiind, observ ca societatea romaneasca se confrunta cu un puternic sentiment misogic, generat de lipsa educatiei, culturii si de traditiile primitive, care alimenteaza mentalul colectiv. happy
Sexismul, de-a lungul secolelor, a fost si este influentat de brutalitatea realitatii biologice si instinctuale in care traiesc o mare parte a locuitorilor zonelor rurale, iar daca Sf. Pavel a zis ca e bine, ce sa mai! Din pacate, nu multi pot ajunge la un nivel al cunoasterii care le-ar permite sa realizeze distinctia dintre bine si rau.
Traim intr-o lume atat de cazuta in Rau incat, pentru a incerca sa indreptam unele greseli, renuntam la scepticism si dam tot in Rau, doar ca este trecut sub o alta forma, ce are caracter divin. happy
Cand se va intelege ca implinirea spirituala nu are treaba cu realizarea profesionala?

Răspuns utilizator avertizat
| Rakanishuu a răspuns (pentru Fawkes1570):

Din cauza dorintei de dominatie a omului arhaic, a barbarismului entocentric al comunitatiilor vechi din care au invatat. happy
Cred ca ar trebui sa insistam mai mult pe cunoasterea regulilor de convietuire, postmodernisti fiind.

| 6684464 a răspuns:

Eh, ai vazut? A fost asa greu sa gasesti ceva din Noul Testament? laughing
Acum gaseste ceva din Evanghelii. laughing
Si, din nou... : "Trivia/Amuzante"!