| Dedei a întrebat:

Caut 2 Nuvele de Ioan Slavici dar mai scurte daca se poate ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nuvela, prin definitie, e scurta. Mai scurta, e povestirea. La scoala faci Moara cu noroc si Popa Tanda, ambele cam prea aiurea pentru varsta copiilor din scoli si mai ales pentru mintea lor.

1 răspuns:
| Byana a răspuns:

"Moara cu noroc " o sa iti foloseasca mai tarziu, face parte din programa de Bac si "Popa Tanda" - daca nu ma insel asta se face in generala.