| Bog24 a întrebat:

Momentan sunt la un colegiu de mate-info, in clasa a-X-a.As dori sa stiu daca din clasa a-XI-a ma pot transfera la un liceu militar (la Breaza). Daca da, trebuie sa dau examene sau probe pentru admitere? Ati putea sa-mi faceti rost de niste modele? Am rascolit tot internetul, dar nu am gasit! Depinde mult viitorul meu.Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu stiu daca e posibil sa te transferi de la un liceu teoretic la un liceu militar, intrucat aici, admiterea se face in urma unui examen serios si a unor probe eliminatorii. Daca iti dorest o cariera militara, termina liceul unde esti, dupa care ai posibilitatea de a da la o Scoala de subofiteri sau chiar la Academie, pentru a deveni ofiter. Totusi, ai putea suna la secretariatul Colegiul Militar "Dimitrie Cantemir" Breaza (0244/340.550), de unde vei primi un raspuns exact. Succes!

| mixxjim a răspuns:

Termina liceul unde esti cu medii foarte bune si dupa liceu poti da la academia militara sau la o scoala de maistri sau te poti angaja in armata si fara sa ai liceul militar pentru ca nu te poti transfera. dar ca sa fii sigur suna direct la liceu si intreaba-i http://www.cantemircml.ro/? page_id=15

| Dana211 a răspuns:

Din cate stiu eu nu te poti transfera. Dar nu inteleg de ce vrei asta ca nu te ajuta cu absolut nimic daca termini un liceu militar. Din contra iti strici adolescenta