| Alex00990 a întrebat:

Salutare!
Trec in clasa a 12-a si ma intrebam daca mai pot aplica la vreo universitate din occident sau din State. Pana acum nu am fost un elev stralucit dar nici in cealalta extrema.
De ceva timp simt ca trebuie sa fac ceva cu viata mea si ma gandeam cum as putea aplica la o facultate in America sau in Olanda sau un stat mai dezvolatat. Daca va pricepeti va rog sa imi spuneti daca mai exista vreo sansa avand in vedere ca mai am un an pana termin liceul...
Ma pasioneaza domeniul uman, stiintele precum psihologia, sociologia si toate lucrurile acestea. Dar ma atrage la fel de mult si partea de marketing si relatii publice. Deocamdata scriu la o carte, un roman.
Multumesc anticipat!
PS. Scuze pentru greselile gramaticale, m-am grabit putin.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti olimpic la vreun obiect international, poti aplica la facutati in starinatate, ori nu-i cazul la tine.
Dar te poti inscrie la o facultate in state, platind $20.000 pe an, cursuril si examenel si inca $20.000 pentru chirie si intretienre pe fiecare an.
Ai banii astia?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Gaseste ceva in tarile nordice. Sistemul e excelent acolo si gratuit. happy incearca sa gasesti o facultate si cere detalii despre inscriere, vezi cum se procedeaza.

| AnastasiaK a răspuns:

Poti sa aplici inca, dar daca nu intri la o facultate de top, mai bine stai aici. In afara de faptul ca faci facultatea "afara", nu o sa fie nimic special. Sunt facultati la fel de bune/proasta ca aici (vorbesc de cele care nu sunt de top, acum), doar costurile o sa fie mai mari. Actually, pe informatica spre exemplu (vorbesc si eu despre ce cunosc mai bine), dintre Politehnica, Universitate si o facultate din Olanda (ca vad ca asta e la moda acum), iti recomand una dintre primele 2 variante pentru ca ai mult mai mult de invatat si, din punctul meu de vedere, oportunitati mai bune de angajare.

Acum, despre facultatile de top, aici e alta poveste. Daca ai sanse sa mergi la MIT, Harvard, UCL, Oxford, Cambridge, etc...go for it, dar vezi ca astea te "omoara". Ori te dedici ca lumea ori stai acasa. Eu, spre exemplu, voiam sa merg la MIT, dar spre finalul liceului am decis ca vreau sa fac si sport asa ca am ales sa raman in tara, stiind ca nu voiam sa dedic mai mult de 50% din timpul meu facultatii.

Anyway, cauta facultatea care te intereseaza si vezi ce iti cere si pana cand. Unele accepta aplicatii pana in februarie, altele te lasa pana in vara. Pentru majoritatea ai nevoie de certificate care dovedesc ca stii engleza (unele cer TOEFL, altele Cambridge) si scrisoare de intentie + scrisoare de recomandare. In rest, cerintele difera, unele te mai cheama si la interviu, spre exemplu. Iar pentru mai toate, criteriul final este nota de la bac.