| Anonimata345 a întrebat:

Salutare tuturor! Aș avea câteva intrebari cu privire la examenul de clasa a 8 a. Mă puteti ajuta va rog cum pot să imi gestionez timpul la proba de la Limba si Literatura Romana? Efectiv nu imi ajunge, pentru ca trebuie sa stau sa gandesc cum sa formulez raspunsul si pe urma trebuie sa transcriu deoarece in cazul in care imi vin mai multe idei si nu imi formulez raspunsul pe hartie, trebuie să tai tot. Cum pot sa imi gestionez emotiile? si cum sa ma concentrez mai bine? De-obicei sunt diferente mari intre rezultatele de la simulare fata de cele de la examen? Astept pareri. Multumescc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Scrie ideile cat mai sumar pe o foaie, la inceput, si alege doar cateva. Concentreaza-te pe ele, chiar daca intre timp iti vin si altele. Nu are sens sa o iei de la capat, ci ramai cu primul set de idei daca timpul este limitat. Timpul este important sa il gestionezi corect, asa ca poti exersa acasa contra cronometru pentru a te obisnui cu,, presiunea''. Formularea nu ar trebui sa iti ocupe mult timp. Poate cel mai util ar fi sa ai niste expresii tipice care merg la sigur penntru orice text.

La astfel de examene nu e neaparat important sa scrii ca si cum ai face-o pentru o carte sau un blog, desi inteleg nevoia de a te exprima mai aparte.Profesorii oricum vor citi printre randuri, foarte rapid, asa ca nu te da peste cap si nu te stresa prea mult, astfel incat sa te afecteze negativ. Cere un sfat si profesoarei de limba romana.Succes.