| liviu34 a întrebat:

Salutate cine poate sa ma ajute cam ce trebuie sa invat ca sa iau bacalaureatul la matematica si fizica dau funda.

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Cumpara-ti culegere cu 100 de subiecte rezolvate la mate si fizica. La mate sigur este, la fizica nu stiu. La mate trebuie sa stii toata materie 9-12. Pica din toate cate putin. La prima parte e doar teorie, inveti niste formule, la a doua, matrici si determinanti care sunt simpli, nu e prea multa munca, clase de numere si polinoame ( astea sunt putin mai complicate ), iar la partea a 3-a functii, derivate, sa stii sa faci tabel cu semnul functiei, sa stii sa integrezi, sa derivezi, adica formulele integralelor, si ale derivatelor, formula volumului, ariei, atunci cand iti da o functie, asimptote ( orizontala, verticala, oblica), sunt niste formule pentru asa ceva. In mare cam astea trebuie sa inveti. Si cam greu daca pana acum nu ai invatat mai nimic. Bafta.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Tu cam ce crezi ca trebuie sa inveti? Limba latina si geografie?

Trebuie sa inveti toata programa de bacalaureat la matematica si la fizica, nu are nimeni de unde sa stie ce subiecte iti vor pica. Nu poti sa inveti un sfert de capitol si sa te astepti sa iei bacul