| anonim_4396 a întrebat:

Scenariul verde la scoli se incadreaza intre 0 si 1 la mia de locuitori sau 0 si 1, 5 la mia de locuitori in 14 zile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal scenariul verde este pana la 1, 5 la mie.
Am vazut astazi propunerile din H.5 a CNSU, dar sunt doar propuneri, citez:
"Art.1 - (1) Se propune reluarea activitatilor care impun prezenta fizica a prescolarilor si elevilor in unitatile de invatamant, dupa urmatoarele scenarii:
a) Scenariul verde - incidenta cumulata in ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mica sau egala cu 1/1.000 de locuitori - activitatile care impun prezenta fizica a anteprescolarilor, prescolarilor si elevilor in unitatile de invatamant sunt permise pentru toate categoriile de anteprescolari, prescolari si scolari;
b) Scenariul galben - incidenta cumulata in ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 1/1.000 dar mai mica sau egala cu 3/1.000 de locuitori - activitatile care impun prezenta fizica a anteprescolarilor, prescolarilor si elevilor in unitatile de invatamant sunt permise pentru toti anteprescolarii si prescolarii, elevii claselor din invatamantul primar, precum si pentru elevii claselor terminale din invatamantul
gimnazial, liceal, profesional si postliceal;
c) Scenariul rosu - incidenta cumulata in ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 3/1.000 - activitatile care impun prezenta fizica a anteprescolarilor, prescolarilor si elevilor in unitatile de invatamant sunt permise pentru toti anteprescolarii si prescolarii, precum si pentru elevii claselor din invatamantul primar.
(2) Se propune ca, indiferent de scenariile prevazute la alin. (1), stagiile de pregatire practica pentru elevii din invatamantul liceal tehnologic, postliceal, profesional si profesional dual, sa se desfasoare cu prezenta fizica, respectand procedurile privind masurile de protectie instituite de catre entitatile organizatoare de stagii de pregatire practica si prevederile Ordinului comun al Ministrului Educatiei si Cercetarii si Ministrului Sanatatii.
(3) Se propune ca decizia cu privire la modalitatea de desfasurate a activitatilor ce presupun prezenta fizica a studentilor in cadrul institutiilor de invatamant superior, se ia de catre conducatorii acestora, in baza autonomiei universitare.
(4) La nivelul localitatilor unde este instituita masura carantinei zonale, nu sunt permise activitatile care impun prezenta fizica a prescolarilor si elevilor in unitatile de invatamant."
Ar trebui o hotarare de Guvern sau un ordin comun al MEC si MS care sa reglementeze imperativ conform propunerilor sau cu unele schimbari.