| timioros a întrebat:

Scrieti-mi un citat din odiseea sau iliada despre hrana.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Aduse apă de spălat pe mină O fată, în frumos ibric de aur,
Pe un lighean de-argint, ca să se spele Şi-nt inse-o masă bine geluită. Apoi cinstita chelăriţă-âduse Şi-i dete pine şi bucate
multe Şi-l omenii cu tot ce-aveau păstrate. Şi-un bucătar aduse-apoi friptura De carne felurită şi mai puse Pe lîngă ei
cîte-un pocal.de aur Şi un paharnic se purta pe-aproape Şi vin le mai turna amîndurora
irtrară-apoi şi peţitorii mîndri, Pe rînd şezură-n scaune şi-n jeţuri, Iar slujitorii apă le turnară Pe mîini ca să
se spele; în panere Ticsiră pîne roabele, feciorii Ulcioarele cu vin încununară. Cu mînile-ncepură-apoi mesenii
Să umble la gătitele bucate,
Iar cînd de-ajuns mîncară şi băură Ei mai avură grijă şi de alta
De cîntec şi de joc, dichisul mesei. O strălucită liră puse-un crainic

Citatul ( scris ca naiba! ) este luat de la pg. nr. 42 -ODISEEA de aici :http://www.scribd.com/doc/7220652/Homer-Odiseea