| Buratina a întrebat:

Semnificatia enuntului "Oamenii se prea supara cand le luam caciula de pe cap".

Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

Eu cred ca atunci cand oamenii raman fara "acoperire" se foloseste acest enunt. Stii, fiecare dintre noi poarta multiple masti, ne ascundem adevarata personalitate fata de multe persoane, poate de teama ca nu o sa fim acceptati sau ca o sa displacem prin ceea ce suntem. Dar mastile cad, si atunci omul ramane fara caciula.
Ca o concluzie, cred ca enuntul se refera la faptul ca oamenii se supara cand ii demasti, cand afli lucruri ce pot fi considerate rusinoase pentru ei si asa mai departe.

2 răspunsuri:
| Pater a răspuns:

Cred ca tine de context. Popa incerca sa ia bani de la oameni care erau deja saraci, deci le lua practic caciula de pe cap, pentru ca multe nu le mai ramasesera.

| adrianaaa_2176 a răspuns:

Adica oameni se supara atunci cand le spui totul direct...cand popa le spune ca sunt puturosi de exemplu