Stefan
| Stefan a întrebat:

SERVUS este o formula de salut antanlita an ardeal, cum explicati acest cuvant?

Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Stiu de la un profesor de romana ca ar insemna "sunt sclavul tau" laughing

5 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Servus este un cuvant preluat din germana. Insa si in limba germana a fost preluat din latina, unde servus insemna sclav, servitor. Astfel, salutul servus putea fi inteles ca si: la dispozitia dumneavoastra, sluga dumneavoastra.

| roksyk a răspuns:

Se traduce direct " Sunt servitorul tau " happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sugestie am si eu ca nu te intelege lumea. Foloseste î la inceputul cuvintelor si â in interiorul lorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posib ca ardelenii stiu a scrii corect..."intalnita an"...antreaba-l mai bine pe cel cu care-ai facut romina an generala... poate ati raspunde... ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna : te salut, sunt sclavul tau!