| GabyLoveTwilight a întrebat:

Simt nevoia de a scrie, si vreau sa scriu o carte si nu am pur si simplu nici o idee.
Puteti sa`mi dati o idee?
Cea mai buna si mai originala idee primeste funditabig grin

25 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Scrie despre tine, despre ceea ce simţi tu, deschide un fişier în word şi scrie până oboseşti. Despre propria persoană e cel mai simplu să scrii. Scrie despre amintirile tale, evenimentele plăcute, vise, dorinţe. Orice îţi trece prin cap! baftă!

| anotherchild a răspuns:

Nu stiu ce ai tu in cap//
Dar daca vrei sa scrii o carte nu trebuie sa ceri idei de la altii.
O carte trebuie sa aiba o idee cat mai originala - dar sa fie personala. 1!

| shadovv a răspuns:

Poti sa scrii despre situatia Romaniei, despre cultura romaniei, despre manipularea maselor, despre muzica, despre tine etc.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Vrei să scrii o carte şi n-ai idei? Îmi pare rău dar nu mi se pare normal, ideea trebuie să-ţi aparţină... dacă ai într-adevăr ceva de spus lumii! Doar scrii o carte, nu o compunere pe o temă dată! Uneori ideile îţi vin şi din ceea ce auzi la ştiri, la şcoală, în autobuz, pe stradă, ştii cum se spune, viaţa bate filmul şi nu numai. Dacă te tentează genul fantasy, atunci imaginaţia ta e singurul rezervor de idei însă trebuie să-ţi "mobilezi" bine mintea, citind cât mai mult. Gândeşte-te la subiect mereu, chiar şi înainte de a adormi, unii scriitori au spus că cele mai bune idei le-au venit în somn/în vis, lucru explicabil, de altfel, când ai o problemă subconştientul încearcă s-o rezolve.Succes!

| Anonim21321 a răspuns:

Te poti lua si dupa alte carti. din cate vad iti place twilight...scrie ceva asemanator sau cu sentimentele indentice cu cele pe care le traiesti cand citesti sau vezi twilight...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne intrebi pe noi inseamna ca nu o scrii tu...gandeste singura

| Sin a răspuns:

Cum adica simti nevoia de a scrie dar nu stii ce? Nu are logica.
Vrei sa publici o carte cu ideile altora?
Citeste despre copyright ca vad ca habar nu ai ce e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i rau! Eu una ma bucur ca nu simti altceva, mai grav! Cum ti-a venit ideea? Bine ca nu ai spus ca vrei sa fie trilogie sau mai stiu eu ce epopee! E bine, pentru ca o carte poate fi si cat o brosura ca intindere.
Cat despre continut...nu-i mai convine nimanui sa plateasca drepturi de autor. Adica noi platim si tu incasezi, ce zici, e corect?
Eu iti sugerez foarte serios sa citesti mult inainte de orice efuziuni creatoare.

| Quiss a răspuns:

Vrei sa scrii o carte ca sa fii la moda, altfel spus... Ca vad si aud de o groaza de insi si inse care se apuca sa scrie -cica!- ca asa e la moda. De ce pariez ca dupa primele 10 pagini te vei plictisi? Sa scrii o carte nu e cum ai bate din palme, o maculatura insa da.
Si cum naiba, tu vrei sa scrii daca habar n-ai ce vrei sa scrii?! Asta imi intareste parerea ca vrei sa scrii ca mai nou 'e la moda sa ai o carte'. Sec straight face

| wibidi a răspuns:

Porneste de la ceva interesant ce ti s-a intamplat in trecut doar ca in loc sa povestesti exact ce ti s-a intamplat modeleaza actiunea asa cum ti'ai fi dorit tu sa fie sau scrie despre viata interesanta pe care ai vrea sa o ai in viitor.imagineaza'ti personajul ideal, care se potriveste stilului tau, apoi ''trimiteti personajul prin multe aventuri si intamplari captivante si fa'l sa treaca prin multe sentimene'', poti sa intri tu in pielea personajului si sa traiesti toate acele intamplari. daca o sa faci asa atunci o sa devina foarte interesant si foarte amuzant. Poti sa te inspiri si din diferite vise pe care le'ai avut.Baftawinking

| Cσσкiє a răspuns:

Scrie despre trăirile tale, despre ce simţi, despre visele tale, despre dragoste. Eu am aproape 13 ani, am scris şi eu un fragment micuţ: "Mai aveam 5 minute să salvăm lumea. Soarele apusese pentru ultima dată. Alergam pe străzile prăfuite ale Feteştiului, neştiind de unde vin şi unde mă îndrept. Zeci de ambulanţe mergeau pe stradă, scoţând sunetul lor specific. Am tresărit până şi la adierea vântului tomnatic. Începuse să plouă torenţial. Mă trezeam." Deci totul fusese doar un vis. happy

| anonimdsfdg45656 a răspuns:

Despre vampiri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti faci un jurnal; scrii in el tot ce vrei si daca nu te plictisesti si ai multe idei posteaza mici povestiri pe net si le poti impartasii cu altii/sper a am fost de folos mult succes! x0x0

| mihaibrasov a răspuns:

Scrie despre viata si cer. happy. Iti pot da un start eu daca vrei. happy

| Ramo15 a răspuns:

Cred ca cel mai bine stii tu ce iti place sa faci sau ce te inspira in viata.Incearca doar sa cauti adanc in minte si vei gasi motiv sa scrii din fiecare lucru care te inconjoara.

| yellowalien a răspuns:

In general pentru a scrie o carte trebuie sa ai in spate o vasta experienta de viata, mai ales daca e vorba de un roman. Pe langa asta e nevoie de talent, daruire, rabdare, nopti pierdute, inspiratie... Eu zic sa te limitezi acum la poezii si proza scurta, sau chiar sa tii un jurnal. Daca ai intr-adevar talent si tot ce iti trebuie pentru a-ti pune in practica ideea, asta numai tu stii... in momentul in care poti intr-adevar sa scrii o carte, stii exact despre ce vrei sa scrii, nu ceri idei pe TPU.

| sensesDelight a răspuns:

După cum văd te pasionează Twilight, la fel ca pe muuuulți alți tineri. O idee interesantă ar fi să scrii despre Twilight în viziunea ta, sentimentele care ți le-a transmis. O carte despre cum a influențat Twilight tineretul din ziua de azi. Presupun că după ce-ai citit cartea asta te-a trăsnit și pe tine să scrii una. laughing
Am s-o cumpăr eu, hehehe. blushing Succes!

| Bubu a răspuns:

Cele mai frumoase amintiri din viata mea (adica din viata tatongue )

sau...

Misterele vietii mele laughing

O fata speciala smug

Sa fii prieten...

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Buna. Uite incearca sa scrii o carte pentru copii gen Singur pe lume sau incearca sa scrii carti de mister sau o carte care sa aiba o morala.Si mie mi-ar placea sa scriu foarte mult.Iti urez foarte multa bafta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie despre viata ta, despre intamplarile amuzante si chiar melancolice.Si ai putea adauga si cate un banc legat de situatia respectiva.Ai putea scrie si despre intamplarile frumuase petrecute parintilor si bunicilor tai.

| LoveBellaLoveEdward a răspuns:

Vreau sa t ajut intr-un mod punetepe perna si inchide ochii apoi imagineazate p tine intr-o lume fantastica cu monstrii sau romantism sau avntura cum vrei aspoi daca nu vrei sa fii tu personajul principal pune alta persoana sau alt psonaj inventat

| LoveBellaLoveEdward a răspuns:

Pooti scrie despre un razboi intre vrajitori si zane sau elfy cum vrei.

| LoveBellaLoveEdward a răspuns:

Funditza?

| Alessyaaa a răspuns:

Nu ai fost niciodata indragostita? Scrie despre prima ta dragostewinkingSau cea mai mare dragoste a talaughing.big grin

| Syllvyss3160 a răspuns:

Te pot ajuta eu daca vrei as avea cateva idei.
daca vrei ma poti contacta printe-un msj.
doar daca vrei.