Stefan
| Stefan a întrebat:

Sindicatele vor amanarea începerii anului scolar, ECATERINA ANDRONESCU ministru educatiei se opune. Cum comentati?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Eu sunt impotriva a ceea ce cer profesorii... am atatea cazuri de profesori care isi medireaza copiii de la clasa lor, incat mi-e lehamite... Vai de bietii parinti cati bani grei platesc pentru meditatiile acestora; nu mai au limite, au ajuns la niste sume... Ma gandesc la ce sume au ajuns, la ce cadouri de Paste sau Anul nou, 8 Martie, si bietii de parinti sa mai aiba si emotii ca acestia sunt aglomerati si nu stiu de iti pot primi odrasla ...Sigur ca sunt printre ei si cei care nu dau meditati sau care sunt corecti, si cer niste tarife mai acceptabile, dar oare cat reprezinta acest procent; si cand te gandesti ca acesti bani sunt neimpozitati si se plang intr-una de salarii mici dar nu spun ca primesc tichete de masa, ca au program flexibil si atatea avantaje... oare care este de fapt adevarul? Acesti copii, nu stiu ce viitor vor mai avea amanandu-se mereu anul scolar ca profesorilor sa li se acorde acum cand Criza e in toi, marire de salarii.

32 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

APROPO! Medicina, Avocatura, Invatamantul, Arhitectura, Teatrul, Fotbalul, etc, sunt nu numai Profesii, dar si Pasiuni... Acestea vin din Interiorul nostru, vin din Sufletul nostru, pentru ele Visam, Renuntam, facem Sacrificii, ne trebuie Talent, si Daruire, trebuie sa muncesti Enorm si sa renunti la Comfort si Comoditate si sa te nasti a avea neaparat, VOCATIE, pentru ca altfel, ne gresim locul, - ca multi altii - si asteptam cu pretentie, doar produsul " muncii "...

luciana
| luciana a răspuns:

Cateva proverbe, aforisme si maxime necesare pentru a defini ceea ce fac UNII dintre noi, ce se pretind a fi " PEDAGOG "... : " Ticalos est acela ce ticaloseste pe acela ce nu este ticalos ". Uratul, este si mai Urat, cand fiind Urat, este si Obraznic! Ingamfarea nerusinata, este atributul Capetelor Infierbantate si a Talentelor Mediocre. Incapatanarea este semnul obisnuit al Prostiei si Ignorantei. Invidia este o Furie care nu poate suferi binele celorlalti.
Virtutile care ne lipsesc sunt Defectul cel mai mare. Fatarnicul este ca un Carbune care pe Nestiute arde Mocnit. Priceperea este Insusirea mai mare decat Nobletea si Averea. Ironia este Veselia gandirii si Bucuria Intelepciunii. Batjocura este adesea cea mai Neagra Saracie a Spiritului. Rasul este Metrul, unitatea de Masura a Inteligentei. Veselia omului e ca Mirosul florilor; ea nu se inalta din Sufeltul Vested. Virtutea si Bunatatea, nicicand nu-i Tematoare! PRIETENILOR, le doresc Sanatate vesnica, Impliniri cu carul, Dragoste adevarata si tot Binele din lume, multumindu-va ca ati fost langa mine si m-ati sustinut in acest Penibil Dialog cu Nestiinta si Vanitatea...