Stefan
| Stefan a întrebat:

Sindicatele vor amanarea începerii anului scolar, ECATERINA ANDRONESCU ministru educatiei se opune. Cum comentati?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Eu sunt impotriva a ceea ce cer profesorii... am atatea cazuri de profesori care isi medireaza copiii de la clasa lor, incat mi-e lehamite... Vai de bietii parinti cati bani grei platesc pentru meditatiile acestora; nu mai au limite, au ajuns la niste sume... Ma gandesc la ce sume au ajuns, la ce cadouri de Paste sau Anul nou, 8 Martie, si bietii de parinti sa mai aiba si emotii ca acestia sunt aglomerati si nu stiu de iti pot primi odrasla ...Sigur ca sunt printre ei si cei care nu dau meditati sau care sunt corecti, si cer niste tarife mai acceptabile, dar oare cat reprezinta acest procent; si cand te gandesti ca acesti bani sunt neimpozitati si se plang intr-una de salarii mici dar nu spun ca primesc tichete de masa, ca au program flexibil si atatea avantaje... oare care este de fapt adevarul? Acesti copii, nu stiu ce viitor vor mai avea amanandu-se mereu anul scolar ca profesorilor sa li se acorde acum cand Criza e in toi, marire de salarii.

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@luciana: Arata-mi si mie, te rog, tichetele de masa pe care le-am primit. Arata-mi si mie, te rog, profesori de ed.fizica, desen, muzica, chimie, biologie care fac meditatii. Vorbesc de preuniversitar-gimnaziu. Imi pare rau, dar nu prea esti bine informata. A lansat Madonna vreo moda?
Iar faptul ca noi muncim din vocatie nu exclude faptul ca trebuie sa mai si mancam.
Norocul tau ca ai facut ce studii ai vrut...esti cumva autodidacta, sau ai avut, totusi, niste profesori?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@luciana:nu am vazut nicaieri vreo precizare in legatura cu materiile predate de profesorii la care te refereai cu atata ura.
Tichetele pe care -poate-unii le-au primit de Paste erau tichete-CADOU si nu tichete de masa, ceea ce e o mica diferenta. Personal, am vazut un singur tichet de genul asta, de Craciun in 2007.
Iar ironia, din pacate nu este in cuvintele mele, ci in felul cum a reusit toata turma de guvernanti de 20 de ani incoace sa invrajbeasca diferitele categorii profesionale. Vorbeai cu atata ura despre profesori in general, incat vad ca "divide et impera" da rezultatele scontate.

mira
| mira a răspuns:

Ecaterina Andronescu are dreptate.Este preferabil sa se mareasca vacantele din mijlocul anului. Elevii s-ar putea odihni mai bine.

Stefan
| Stefan explică:

Dupa cum vedeti doamna ANDNAXUR1961 Ia la misto pe toata lumea, draga LUCIANA ai intrat in varful penitei ''iarto ca nu stie ce face, o viata a lucrat numai cu copii, in relatiile cu oamenii vezi si tu cum procedeaza! Uncadru didactic nu procedeaza asa, cine stie care e ocupatia ei adevarata?

| xibalba a răspuns:

Sa amane. Fie vorba intre noi... mie imi convinebig grin Si decat sa vina in bataie de joc la ore profii si sa se razbune pe elevi ca au probleme cu serviciul, mai bine nu vin si gata.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca de la o promisiune de crestere a salariului cu 50% ai ajunge sa ti se scada cu 20% ai face greva? Cand au spus anul trecut ca intra in greva, guvernul a inceput sa va planga pe voi scolarii ca va va fi foarte greu sa recuperati materia. Acum guvernul ii vrea pe profesori 2 saptamani fara salariu si nu va mai plange nimeni de mila. Abramburica a mai fost odata ministru invatamantului si a abramburit tot sistemul. Lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum par.

leonardk
| leonardk a răspuns:

D-na Luciana stiati ca un sofer care lucreaza pe masina cu butelii castiga net 4000 lei pe luna, pe cand un profesor cu grad didactic 1, cu 30 ani vechime care are menirea de a ne educa copii, castiga net 1200 lei pe luna? Doar orele suplimentare si sporurile ii ajutau sa supravietuiasca. Le-au luat si pe astea si inca 20% din salariu. Cred ca nu mai mult de 10% dintre ei ofera meditatii care nu sunt obligatorii.Stiti cum arata un profesor dupa 6 ore de curs? Va spun eu extrem de obosit - oboseala care acumulata il termina pana la varsta de pensionare. In America cele mai mari salarii le au profesorii si medicii doamna, pentru ca americanii au inteles ca au nevoie de un popor destept si sanatos!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Imi cer scuze public doamnei careia i-am adresat in mod direct raspunsul meu. Dvs faceati o afirmatie fara a cunoaste teritoriul la care se facea referire. Raspunsul meu nu era menit sa va intimideze (este o discutie virtuala) ci sa va atraga atentia ca in acest sector se fac mari nedreptati, iar unii dintre noi prin judecata lor (mult sau mai putin in cunostinta de cauza) sustin aceasta. Daca erati profesor, sau aveati pe cineva in familie profesor, sunt convins ca altfel ati fi abordat problema. Deci in afara de a ma adresa direct dvs nu am facut alta crima. Cu scuzele de rigoare va promit ca voi evita persoana dvs pe acest site (nu de teama administratorilor TPU). Multumesc celor care au citit atent raspunsul meu si au remarcat ca nu am atentat la curajul si demnitatea doamnei. Imi sustin in continuare parerea ca fara a fi bine platite cele 2 sisteme, sanatatea si educatia, nu vom avea niciuna dintre ele. Imi pare rau pentru toata galceava creata - voi fi mai atent pe cine abordez de acum incolo!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca veti citi atenti raspunsurile, veti observa ca eu nu am jignit pe nimeni. Altcineva a facut-o incepand cu americanii inculti si obeZi (de aceea o duc mai prost ca noi), continuand cu profesorii care nu stiu decat sa ia bani pe meditatii (toti intr-o oala) pana la cei care au indraznit sa remarce ca de fapt nu jignisem pe nimeni.

luciana
| luciana a răspuns:

D-le leonardk, - am dreptul la replica nu? Aici, am dreptul LIBER sa imi exprim parearea si sa am opinia, mea... Nu m-am legat niciodat', personal de cineva de pe sait, cand poate parerea aceluia, nu a coincis cu a mea, fara sa supar pe nimeni. De ce va legati de mine, cand suntem atatia in tara asta care avem aceiasi proasta parere de pretentiile pentru. mariri de salarii, acum cand criza e in toi? NU incercati, sa ma intimidati, si sa imi dati exemplu pe americani, care nu au cultura( habar nu au pe unde e pe harta, - Romania), fiind un popor format din mai toate nationalitatile, si mai toti stim ca americanii sunt obeji, deci numai sanatosi nu sunt - (cine a inventat mc donald-s'?) Si nu cred ca cele mai mari salarii le au si profesorii, la ei ...NU ma refer la toata breasla de profesori, ci la aceia ce nu predau la scoala, cu sarg, pentru. ca stiu ca fac meditatii pe bani acasa; asta e parerea mea, despre unii dintre ei si sunt libera sa mi-o exprim, nefiindu-mi frica de nimeni... ( si australienii sunt un popor din multe natii, dar aceasta, e tara cu cel mai inalt grad de civilizatie si de trai si nu le-a mers vorba de inculti si obeji ) sper ca m-am facut inteleasa si nu voi fi nevoita sa apelez la echipa TPU ca sa ma pot exprima liber referitor la ce cred si simt si nu ma las intimidata de niciunul ca d-ta de aici... si mai cred ca romanii din care si eu fac parte si ma mandresc cu asta, - suntem destepti, numai ca avem o perioada mai grea de abordare si acomodare... suntem un popor de care a aflat lumea datorita spotivilor, nostri, matematicienilor, si doctorilor si a atator altora, care au plecat catre o lume deloc usoara... Curajoasa Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Completare : si nu i-am obligat noi, la aceasta meserie, deloc usoara ...rezultatul muncii lor ar trebui sa il vedem la procentul celor ce intra la facultate printr-un examen doar pe baza notelor acelora si nu in adunare cu media de terminare a scolii Noi, prin munca noastra, putem arata concret lumii intregi ce am facut, - acum strainii, vizitandu-ne edificiile ce stau martore in picioare si unde ne-am pierdut sanatatea si nu am stat la caldura si in pantofi, ci am ramas si 12 ore in frig si neastiind de casa, - nici de sfintele sarbatori de Paste sau Craciun ...Si ne mandrim cu aceste lucrari desi cu acei bani se puteau face atata altele mai importante, tarii... Meseria si-o alege fiecare dupa vocatie si daca nu o ai, nici nu o poti practica cu daruire, ci o faci numai pentru., bani si ca sa treaca ora ...Cu curajul omului liber, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Adina, eu nu ma refer la nimeni, nu pronunt nici un nume, deci imi exprim parerea despre ce sunt intrebata si raspund la obiect, nu ma refer la X sau Y si pentru ca eu sunt corecta, de aceea, NU permit nimanui, sa ma dea pe mine ca si exemplu ( ce suntem la scoala aici? ) si sa indur nejustificat, nemultumirea public pentru raspunsul si crezul meu la acea intrebare; aici e loc pentru fiecare si fiecare cu parerea lui, iar, daca a gresit public referindu-se strict la persoana mea, tot public sa ceara scuze ca s-a referit la mine direct, scriind clar catre : D-na Luciana, si nu catre alina atentionandu-te pe tine... as prefera sa nu mai fi arbitru desi apreciez intentia ta si ma simt afectata pentru ca nu sunt un copil care de plictiseala bantuie pe TPU, ci am o varsta c cu demnitate am stabatut-o, ajutand oamenii de aici cu raspunsurile mele... ( ce pe unii vad, deranjaza ) Eu, sunt din primavara aici, pe TPU, dar cred nu am deranjat pe nimeni cu ceva si am raspuns asa cum am invatat in anii "de inceput", a carierei mele, sa chibzuiesc de doua ori si sa raspund o data... Nu mi-e deloc usor, sa stau dreapta -n picioare nedoborata de furtuni, dupa atatia ani la Casa republicii si la Palatul Parlamentului sau la atatea altele lasate si in urma mea... cu curajul dreptei credinte, Lucien.

luciana
| luciana a răspuns:

Adina, sa stii ca am batut gresit numele, eu sunt partial paralizata, scuza, nu am vrut sa iti ating orgoliul si din contra iti raspund inca o data ca eu nu m-am legat personal de nimeni si fara sa pronunt vreun nume, asta era esenta ce nu ai inteles... cum sa imi permit eu, o nimenea in fata ta, sa te contrazic? am considerat ca am raspuns sincer si nu vad de ce trebuie sa intervi? si sa spui atatea lucruri urate fara sa ma cunosti de fapt? eu, din inaltimea varstei mele, ma inchin in fata acestui complot si ma declar invinsa! abia acum inteleg ce greu e sa lupti si cat de puternic trebuie sa fi sa nu te dai batut! ce zici, am dreptate, ce mai vrei acum de fapt? eu credeam ca aici este libera opinia fiecaruia, fara a ne lega de cineva in parte pentru. ca nu ne convine cum gandeste si pentru simplul fapt ca am indraznit sa dau raspuns la o intrebare aici, pe TPU ...si de ce crezi ca m-am simtit atacata, ce te crezi vreo fiara in padure ca sa ma rupi? cu ce am gresit de sari, la gatul meu? cine iti da dreptiul asta... SI ce daca esti expert TPU, cineva iti da dreptul sa ma jignesti si ce ai cu mine? ce exemplu dai, ce atitudine e asta aici? crezi ca tu nu poti fi reclamata? Si mielul nu ti-l pot da, pentru, ca ar trebui sa fi ca mine partial paralizata, si nu ti-o doresc...

luciana
| luciana a răspuns:

Ardnaxur 1961, am vazut cum ai sarit si tu la mine si stiu acum si de ce... acum spun ca ultimele tichete de cadou ( masa ) s-au dat de Pasti, insa nu ma intereseaza asta pe mine, am afirmat ce am stiut si sa stii ca mama mea a fost profesorul si mentorul meu si ea m-a educat si invatat sa fiu cinstita, sa iubesc munca si sa nu ma vait, sa iubesc cartile, sa raman in picioare asemenea falnicului stejar, si am iesit din mana ei, - doi oamani bine pregatiti de viata, nu ne-a trebuit meditatori caci pe atunci, profesorii faceau ore benevole, dezinteresati sinu se vaitau si daca cineva nu le intra la facultate, era o rusine pentru. el ca profesor, ca nu s-a facut inteles si de ultimul elev din clasa... Daca esti cadru didactic, ce te pretezi la a ma jigni si a ma lua peste picior, doar ai vazut ca nici nu ma refeream la cei ca voi ( de alte materii ) ma iei in bascalie..., eu nu te jignesc si am avut o comportare decenta si serioasa, deci cu asta ma laud eu, nu ma cobor raspunzandu-ti dupa merit, ci deocamdata tac. Daca esti expert TPU trebuie sa dai dovada de bun simt, de finete, de intelepciune, de etica si de esti cumva mai presus de toti, demonstreza prin atitudine si stiinta, nu prin mistouri draga profesore ...si eu pot sa te jignesc dar nu o fac nu de teama concedierii ci din cauza de respect fata de atatia tineri ce sunt aici pe TPU si care trebuie sa invete ce e stima fata de altul si prietenia, dreptatea, libertatea de opinie si altele ce voi le-ati uitat de cand ati devenit EXPERT. Nu trebuie sa fi EXPERT, doar in goana nebuna duoa fundii sa dai dovada de multa Generozitate, draga profesore...

luciana
| luciana a răspuns:

Adina, daca ai nevoie, am sa iti imprumut cu drag ochelarii mei ca sa citesti Corect cum am scris : Adina in loc de adina si nu Alina... te scuz si de acesta data!

luciana
| luciana a răspuns:

D-le leonardk, apreciez ca v-ati cerut scuze; v-as ruga sa recititi raspunsul meu premiat, la intrebarea d- lui stefan si sa vedeti ca nu ii bagam in aceaiasi oala pe toti profesorii, cum de altfel m-a invinuit si sustinatoarea d-stra - (acel cadru didactic de altfel ), ci ma refeream la aceia care mai sunt inca corecti si pretind un tarif mai acceptabil si ca acestia reprezinta un procent mult prea mic... Atat as vrea sa adaug ...Este parerea ce mi-o sustin si acum, nu cu rautate ( oare se citea pe fata mea asta ), ci cu Fermitate! Si, NU toate cadrele didactice merita o marire, cum stim si ca acestea, nici nu depun minimul de Efort, de a ridica stacheta macar a scolilor unde preadau...

luciana
| luciana a răspuns:

APROPO! Medicina, Avocatura, Invatamantul, Arhitectura, Teatrul, Fotbalul, etc, sunt nu numai Profesii, dar si Pasiuni... Acestea vin din Interiorul nostru, vin din Sufletul nostru, pentru ele Visam, Renuntam, facem Sacrificii, ne trebuie Talent, si Daruire, trebuie sa muncesti Enorm si sa renunti la Comfort si Comoditate si sa te nasti a avea neaparat, VOCATIE, pentru ca altfel, ne gresim locul, - ca multi altii - si asteptam cu pretentie, doar produsul " muncii "...

luciana
| luciana a răspuns:

Cateva proverbe, aforisme si maxime necesare pentru a defini ceea ce fac UNII dintre noi, ce se pretind a fi " PEDAGOG "... : " Ticalos est acela ce ticaloseste pe acela ce nu este ticalos ". Uratul, este si mai Urat, cand fiind Urat, este si Obraznic! Ingamfarea nerusinata, este atributul Capetelor Infierbantate si a Talentelor Mediocre. Incapatanarea este semnul obisnuit al Prostiei si Ignorantei. Invidia este o Furie care nu poate suferi binele celorlalti.
Virtutile care ne lipsesc sunt Defectul cel mai mare. Fatarnicul este ca un Carbune care pe Nestiute arde Mocnit. Priceperea este Insusirea mai mare decat Nobletea si Averea. Ironia este Veselia gandirii si Bucuria Intelepciunii. Batjocura este adesea cea mai Neagra Saracie a Spiritului. Rasul este Metrul, unitatea de Masura a Inteligentei. Veselia omului e ca Mirosul florilor; ea nu se inalta din Sufeltul Vested. Virtutea si Bunatatea, nicicand nu-i Tematoare! PRIETENILOR, le doresc Sanatate vesnica, Impliniri cu carul, Dragoste adevarata si tot Binele din lume, multumindu-va ca ati fost langa mine si m-ati sustinut in acest Penibil Dialog cu Nestiinta si Vanitatea...

| inna a răspuns:

Sa se amane si o luna si asa mergem la scoala doar pentru prezenta.

| nellyneliana a răspuns:

Fratele meu se roaga de cand a auzit chestia asta, sa se amane inceperea anului scolarbig grin...cred ca nu vor amanabig grin...se va continua "tradiatia" si va incepe tot pe 15 septembrie...

| ariana10 a răspuns:

Bv doamna ministru

| narcis13 a răspuns:

Pur si simplu nu mai comentezlaughing

| kayan a răspuns:

@luchass: ai parinti profesori?

| 1968 a răspuns:

Vor venii si lucruri mai urite!

| Gexu a răspuns:

Nu se amana straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum am comenta, tot nu e după noi. Mi se pare un gest penibil din partea profesorilor... atât. Aceeași chestie a fost și anul trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiica-mea ar fi foarte fericita. Si daca tinem cont ca fericirea copilului e cea mai importanta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu fac profesorii greva?
De cand ma stiu eu la sfarsitul lunii august inceputul lunii septembrie acelasi balci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aiurea numa` zic asta, stai sa vezi ca in 14 suntem toti in curtea scolii, fiecare la scoala lui!happy