| Marius3429 a întrebat:

Spuneti-mi da ca am analizat corect substantivul {mamito}din contextul.{Mamito, daca pierz un an, ma omor!}
Mamito-substantiv comun, simplu, genul feminin, numarul singular, articulat hotarit cu articolul {ito}, cazul Nominativ, functia sintactica de subiect.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Ai gresit.Este in cazul vocativ, nu are functie sintactica si este nearticulat.Acel-o nu este articol ci o desinenta a vocativului.

2 răspunsuri:
| Fartie a răspuns:

Articulat cu articolul hotarat "-o" in rest e bine tongue funda?

| Marius3429 explică:

Mersi