| Ayanna_7978 a întrebat:

Spuneti-mi nume de fete-femei care sa NU se termine cu litera A...
fundita...(sa fie nume Romanesti...in afara de numele Carmen)
Va pun mintea la incercare!

64 răspunsuri:
| Yoanna_4969 a răspuns:

Iris, Beatris, si mai stiu, dar nu sunt romanesti

| christina1370 a răspuns:

Nu sunt nume romanesti care sa nu se termine in A. Carmen provine din latina "carmen, carminis" si inseamna poezie(nu cantec :d)

xoxo

| AcDc4ever a răspuns:

Zoe, teo, agnessani, valy cam atatea stiu
funda ca sunt in criza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au mai pus-o la incercare inca n useri care au avut aceeasi intrebare happy Hai cu ceva nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beatrice, alice, ingrid, zoe, catrinel, iris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lili e prescurtare de la Liliana, Mada de la Madalina, Zoe de la Zoica (desi acum exista si simplu Zoe), Caty de la Catalina/Catrina, etc. A zis nume, nu prescurtari sau alte alinturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agnes - deriva din grecul agnos ce inseamna "pur, cast"

April - inseamna "aprilie" (de la numele lunii), la origine deriva din latinul aperire, "a deschide"

Beatrice - provine de la Viatrix, forma feminina a a numelui latin Viator care inseamna "voiajor, calator"

Brigitte - deriva din numele irlandez Brighid, "slavita". In motologia irlandeza era zeita focului, a poeziei si a intelepciunii.

Celine - deriva din latinul caelum, "cer, paradis"

Edit - forma ungureasca a numelui Edith, la origine format din 2 elemente: ead, "bogatie" si gyæ, "razboi"

Erin - nume englezesc si irlandez, inseamna chiar "irlandez"

Ingrid – origine scandinavica, inseamna "Ing este frumos", Ing era zeul scandinav al fertilitatii

Iris - inseamna "curcubeu" in limba greaca. Iris era numele zeitatii grecesti a curcubeului. Este de asemenea numele unei flori si a partii colorate a ochiului.

Miriam - forma originala ebraica a numelui Maria. In Vechiul Testament Miriam era sora mai mare al lui Moise si Aaron.

Naomi - origine ebraica, inseamna "placut, atractiv", este si nume japonez, "frumusete"

Noemi - forma italiana, spaniola sau portugheza a numelui Naomi

Odette – nume francez, contine elementul germanic od, "bogatie, avere"

Zoe – inseamna "viata" in limba greaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingridbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista. Decat daca vrei in alta limba. Deci cu exceptia numelui Carmen, in limba noastra nu exista alt nume care sa nu se termine cu litera "a".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maioneza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...eu nu stiu niciun nume romanesc care sa se termine in alta litera in afara de a...decat diminutivehappy si eu as vrea sa stiu unultongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mini'lili didi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca numele patricia care se pronunta patrisia e nume englez si frantuzesc daca nu ma crezi treaba ta dar asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrid beatrice ivone iris alice

| Angel_5977 a răspuns:

Lori, Stefy, Beatrice, Lili, Naomi, Jeny, Lorette, Lulu, Gaby, Cami.tongue

| tymo20 a răspuns:

Carmen.

| Rallucadela a răspuns:

La naaaiba! buna intrebarewinking

| ExTaZy_7517 a răspuns:

Foarte bun site http://filme-ro.com/

| stickere a răspuns:

Iti doresti un iphone si nu ai bani de unul original?nu.i nicio pb.,eu te pot ajuta.vand IPHONE 3G identic(super telefon) urgent la pretul de 249 lei id nikelino6@yahoo.com pentru cine e interesat.am poze si filmulet cu acesta,vb pe mess pa

| stickere a răspuns:

Iti doresti un iphone si nu ai bani de unul original? nu. i nicio pb., eu te pot ajuta.vand IPHONE 3G identic(super telefon) urgent la pretul de 249 lei id nikelino6@yahoo.com pentru cine e interesat.am poze si filmulet cu acesta, vb pe mess pa

| xeleur a răspuns:

Ruxi

| vlad audi 2010 a răspuns:

Nu exista.

| ColoradoM a răspuns:

Lili

| PastilutaExti a răspuns:

Alice
Beatrice
Iris
Noemi
si Teo
Cam atata stiu...altceva nu imi vine in minte

| lollypopmary a răspuns:

Mmm...pai pe mine ma cheama Carmen

| tputputpux3 a răspuns:

Rachel