| anonim_4396 a întrebat:

Ce nume de fete care NU se termina in litera "a" stiti?(in afara de carmen)big grin

Răspuns Câştigător
| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Agnes - deriva din grecul agnos ce inseamna "pur, cast"

April - inseamna "aprilie" (de la numele lunii), la origine deriva din latinul aperire, "a deschide"

Beatrice - provine de la Viatrix, forma feminina a a numelui latin Viator care inseamna "voiajor, calator"

Brigitte - deriva din numele irlandez Brighid, "slavita". In motologia irlandeza era zeita focului, a poeziei si a intelepciunii.

Celine - deriva din latinul caelum, "cer, paradis"

Edit - forma ungureasca a numelui Edith, la origine format din 2 elemente: ead, "bogatie" si gyæ, "razboi"

Erin - nume englezesc si irlandez, inseamna chiar "irlandez"

Ingrid – origine scandinavica, inseamna "Ing este frumos", Ing era zeul scandinav al fertilitatii

Iris - inseamna "curcubeu" in limba greaca. Iris era numele zeitatii grecesti a curcubeului. Este de asemenea numele unei flori si a partii colorate a ochiului.

Miriam - forma originala ebraica a numelui Maria. In Vechiul Testament Miriam era sora mai mare al lui Moise si Aaron.

Naomi - origine ebraica, inseamna "placut, atractiv", este si nume japonez, "frumusete"

Noemi - forma italiana, spaniola sau portugheza a numelui Naomi

Odette – nume francez, contine elementul germanic od, "bogatie, avere"

Zoe – inseamna "viata" in limba greaca

51 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Ingrid, Edith, Judith...

| cristi202 a răspuns:

Un nume pur romanesc - Catrinel

| Farcas a răspuns:

Nichole.

| eveline a răspuns:

Da,stiu multe dar decat astea imi vin in minte acu':Beatrice ,Betty ,Bridget ,Cati ,Cerise,Cindy ,Claire ,Consuelo ,Renee ,Roxanne ,Odette,Alice ,Annemarie ,Isabel ,Rocio...cam atat.Zbye

| hugo a răspuns:

Alice

| Kqzu97 a răspuns:

Agnes - deriva din grecul agnos ce inseamna "pur, cast"

April - inseamna "aprilie" (de la numele lunii), la origine deriva din latinul aperire, "a deschide"

Beatrice - provine de la Viatrix, forma feminina a a numelui latin Viator care inseamna "voiajor, calator"

Brigitte - deriva din numele irlandez Brighid, "slavita". In motologia irlandeza era zeita focului, a poeziei si a intelepciunii.

Celine - deriva din latinul caelum, "cer, paradis"

Edit - forma ungureasca a numelui Edith, la origine format din 2 elemente: ead, "bogatie" si gyæ, "razboi"

Erin - nume englezesc si irlandez, inseamna chiar "irlandez"

Ingrid – origine scandinavica, inseamna "Ing este frumos", Ing era zeul scandinav al fertilitatii

Iris - inseamna "curcubeu" in limba greaca. Iris era numele zeitatii grecesti a curcubeului. Este de asemenea numele unei flori si a partii colorate a ochiului.

Miriam - forma originala ebraica a numelui Maria. In Vechiul Testament Miriam era sora mai mare al lui Moise si Aaron.

Naomi - origine ebraica, inseamna "placut, atractiv", este si nume japonez, "frumusete"

Noemi - forma italiana, spaniola sau portugheza a numelui Naomi

Odette – nume francez, contine elementul germanic od, "bogatie, avere"

Zoe – inseamna "viata" in limba greaca

| emy_8408 a răspuns:

Jeni, Katy.

| Andreea_8014 a răspuns:

Beatrice, Iris, Naomi, Noemi, Zoe, Amy, Agnes, April, Brigitte, Ingrid, Miriam, Odette, April, Jasmine

| YLLL a răspuns:

Jennifer, Miriam, Vivian, Jasmine

| sy46 a răspuns:

Mai romanesc, Catrinel.

| Zambete89 a răspuns:

Beatrice

| luizza95 a răspuns:

Pai multe nume americane.Amber,Lauren,Kim,Blair,Josy,Karilyn si multe altele care nu imi vin in minte acum.

| Smarandica a răspuns:

Abigail

| fluturasul a răspuns:

Alice, Ingrid

| ilovemusic a răspuns:

Alice, Beatrice am vazut un film cu numele astea adineaurilaughing

| poechce a răspuns:

Alice, Aglae, Ingrid.
Or mai fi dar nu-mi vin în minte.

| Oana3k a răspuns:

Zoe, Lorelai, Catrinel

| eveline_9271 a răspuns:

Michelle-inseamna ''pace''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mandyi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iris, Zoe thinking numai astea le stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alys, Miriam, Raquel, Edith, Iris, Charlotte, Beatrice, Betty, Ingrid. Astea mi le amintesc acumbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miriam
brigette

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anastasia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lili

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noah

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zoe, beatrice, ingrid, naomi,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Catrinel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alice-nume englezesc si irlandez care inseamna „simplu"