| DyAnA_6324 a întrebat:

Spuneti-mi si mie care e minima absoluta *( grade celsius) a lumii?

Răspuns Câştigător
| andy_3924 a răspuns:

-89.2 grade Celsius, in Antartica, la o statie de monitorizare.
Comparativ, cea mai mare temperatura inregistrata a fost de 57.8 grade Celsius in Libya.

2 răspunsuri:
| Ancaaa a răspuns:

Mediile polare acopera cele doua parti ale planetei delimitate de cercurile polare. Regiunile polare sunt cele mai reci din lume, pe toata perioada anului. La polul Sud temperatura medie este mai mica de –25grade C, iar iarna coboara pana la -65 grade C. La Polul Nord, unde influenta marii indulceste putin climatul, temperatura minima absoluta este de –70 grade Celsius. Razele solare cad in aceste zone oblic si ajung la sol dupa ce au traversat atmosfera pe distante mari, oferind foarte putina caldura si fiind partial reflectate de zapada sau gheata. Solul este in permanenta inghetat si frigul face ca rocile sa crape.

| Al3csik a răspuns:

Zero absolut (temperatura de 0 K) este punctul de pe scara termodinamică la care energia termică a unui sistem îşi atinge minimul, în sensul că nu se mai poate extrage căldură din sistem.
Prin acord internaţional temperatura de 0 K corespunde temperaturii pe scara Celsius de −273, 15 °C, iar pe scala Fahrenheit la −459, 67 °F.
Cercetătorii au reuşit să coboare temperatura până foarte aproape de zero absolut, la fracţiuni de grad, unde au loc diferite efecte cuantice. Astfel, în 1994, cercetătorii de la NIST (National Institute of Standards and Technology) au atins temperatura de 700 nK, iar în 2003, la MIT (Massachusetts Institute of Technology) recordul a fost coborât cu mai mult de trei ordine de mărime, atingându-se temperatura de 450 pK.