| AlinaHoran a întrebat:

Spuneti-mi si mie cateva detalii despre doina populara " A trecut badita dealul " ( nu am facut la scoala exact doina aceasta, am facut "frunza verde magheran " ). Am de demonstrat ca apartine liricii populare, ca este o doina populara. Vreau sa imi spuneti daca stiti din ce volum face parte? de ex : Frunza verde magheran a fost publicata de catre Vasile Alecsandri in culegerea " Poezii populare ale romanilor " si este o doina de haiducie.
"A trecut badita dealul " in ce se incadreaza? Va rog dati-mi niste detalii despre aceasta doina care sa imi fie de ajutor atunci cand voi demonstra. Am cautat pe google dar nu prea am gasit. De aceea as vrea sa ma ajutati voi.
Doina "A trecut badita dealul " suna cam asa :
A trecut badita dealul
Ca-i cunosc mersul si calul.
Badea-i alb si calu-i sur,
Blastima-l-as, nu ma-ndur.
A trecut badita sesul,
Ii cunosc calul si mersul.
Calul-i sur, badita-i alb,
Blastima-l-as, dar mi-e drag.

Mi-a trimis badita dor
Si pe frunza viilor
I-am trimis napoi acasa
Pe frunza din via noastra
I-ati bade, dorul cu tine,
Nu-l mai lasa pe la noi,
Ca-s fetita tinerea-
Doru meu nu-mi va sedea.

4 răspunsuri:
| Vickyy a răspuns:

Si eu am tot asta de facut...Pai pentru inceput poti zice ca titlul se regaseste si in primul vers al poeziei, tipul doinei este de dor, apare motivul blestemului, este folosit limbaj popular, avem si inversiuni poetice. si cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa tu sti ca nici nu sti sa compui uo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asta cautam si eu acum, pentru ora viitoare am de demonstrat ca " a trecut badita dealul" este o doina populara. dar nu gasesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul meu este:a trecut badita dealul.